Architektura
ARCHITEKTURA

VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE

  • Komentarze

VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE

Mat. TPS Reapolis

  • VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE
  • VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE
  • VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE
  • VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE
  • VIALO, GDAŃSKIE OSIEDLE w stylu HYGGE

Jedna z najnowszych inwestycji dewelopera TPS Reapolis została zainspirowana skandynawską filozofią hygge, celebrującą proste przyjemności, minimalizm i poczucie szczęścia. Zaprojektowane przez architektów z Roark Studio osiedle Vialo to dopracowana w każdym calu ostoja sielskiego życia, gdzie nowoczesna architektura swobodnie przenika się z naturą i… wielkoformatową sztuką w postaci tematycznego muralu autorstwa Ideamo.

Zgodnie z ideą hygge wnętrze mieszkalne powinno być osobistą przestrzenią, w której atmosfera ogniska domowego uprzyjemnia codzienne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Komfort miejsca i otoczenie urozmaicone zielenią, pozwalają skupić się na naturze i ułatwiają odnalezienie spokoju, a to stanowi elementarną część doświadczania szczęścia. I tę właśnie sztukę tworzenia estetycznych wrażeń, dających przyjemne uczucie swobody i równowagi, architekci ze studia Roark przełożyli na projekt osiedla Vialo w Gdańsku Aniołkach przy ul. Kopernika. Miejsce to bez wątpienia można określić przemyślaną oazą spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Miejsce dla codziennych rytuałów

Nieodzownymi składnikami hygge są Spokój, Atmosfera i Harmonia, i nie bez powodu zostały one wykorzystane jako nazwy trzech budynków składających się na kompleks Vialo. Dominują tu stonowane barwy, oszczędny w formie design i naturalne materiały - drewno oraz kamień. W każdym z budynków znajdują się dwu-, trzy- i czteropokojowe mieszkania z przestronnymi balkonami lub ogródkami, które stanowią nieodłączny element kontaktu z naturą, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Maksymalnie duże, drewniane okna to ukłon w stronę miłośników doskonale działającego na pozytywny nastrój światła – ten zabieg jest pięknym dopełnieniem funkcjonalności pomieszczeń w stylu hygge, a w połączeniu z wysokiej jakości wykończeniem i spójną estetyką, pozwala kultywować nasze małe rytuały codzienności. Osiedle nie bez powodu ulokowano blisko centrum Gdańska, ale jednak nieco na uboczu - cicha, spokojna okolica pozwala odpocząć od turystycznego zgiełku i jest jednocześnie doskonale skomunikowana z trójmiejską metropolią.

Otoczenie ma znaczenie!

Tereny zielone wokół budynków, urocze alejki i strefa relaksu są swoista „kropką nad i” – dla inwestora ważne było przygotowanie przestrzeni, która zapewni mieszkańcom spokój, wyciszenie i odprężenie, również poza ich własnym mieszkaniem, bez konieczności opuszczania osiedla.

- Teren, na którym zbudowano osiedle  bardzo nas urzekł, w koncepcji osiedla  postanowiliśmy zachować znajdujące się tam  drzewa owocowe i na ich bazie zaprojektować prywatny ogród dla mieszkańców. Myśląc o przestrzeni osiedla, zgodnie z filozofią hygge wzięliśmy pod uwagę pozytywne emocje, jakie towarzyszyć mogą przyszłym jego mieszkańcom oraz ich tryb dnia. Pomyśleliśmy, że po całym dniu pracy, szkoły czy innych obowiązków warto się zrelaksować, a wtedy czemu nie wybrać się do własnego ogrodu, poczytać książkę, spotkać się z sąsiadem czy zjeść jabłko prosto z drzewa - mówi Agnieszka Popławska-Boruc, Członek Zarządu TPS Reapolis.

Doskonałym konceptem w zamyśle hygge jest zaprojektowana pod budynkami hala parkingowa, która całkowicie wyłączyła osiedle z ruchu samochodów. Architekci zgodnie uznali, że inspiracja filozofią hygge wymaga włączenia w cały projekt akcentów sztuki, która doskonale wpisuje się w potrzebę obcowania z pięknem w różnych postaciach. Elementem wieńczącym tę realizację stał się wielkoformatowy mural stworzony przez Ideamo, nawiązujący stylem do skandynawskich ilustracji, w których przewijają się wyraziste, florystyczne motywy. Całość realizacji oparto o kolory ziemi,  o gładkich, przyjemnych dla oka liniach.

Jak podkreśla Agnieszka Popławska-Boruc, Członek Zarządu TPS Reapolis: „W projekcie znalazły swoje odzwierciedlenie potrzeby równowagi pomiędzy szybkim tempem życia metropolii a wewnętrzną harmonią oraz chęć celebracji prostoty w każdym aspekcie życia. Dbałość o detale i nowoczesne rozwiązania w duchu najnowszych trendów architektonicznych w towarzystwie natury i ciekawej sztuki ulicy składają się na inspirującą przestrzeń, która z powodzeniem może stać się kluczem do szczęścia”.

O TPS/Reapolis

Grupa TPS/Reapolis to zespół ekspertów, których pasją są nieruchomości. Grupa działa na rynku nieruchomości od 2005 roku i jest jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów w Polsce Północnej. Prężnie działa na rynku nieruchomości mieszkaniowych - inne  projekty to m.in. osiedle Obotrycka i Argentum. Grupa działa także na rynku nieruchomości komercyjnych jako zespół profesjonalnych zarządców.

Więcej o inwestycji: http://vialo.tps.pl

przeczytaj rowniez
  • Romans sztuki z miastem, czyli wielki powrót murali
    Romans sztuki z miastem, czyli wielki powrót murali

    Zaskakują, zdobią, nierzadko zachwycają albo budzą kontrowersje. Murale, czyli wielkoformatowa, ścienna sztuka, w szalonym tempie zyskują na popularności i bez wątpienia już od kilkunastu lat pełnią bardzo istotną rolę w ikonografii miejskiej, wybijając się wyraźnie na pierwszy plan spośród innych wizualnych form przekazu. Jeszcze do niedawna uznawane za sztukę niszową, dziś na stałe wkomponowały się w miejski krajobraz dając nowe życie nie tylko starym murom budynków, czy zapomnianym zaułkom, ale też wielu świeżo oddanym osiedlom mieszkaniowym, które pokochały street art… z wzajemnością. więcej

  • OSTOJA SZCZĘŚCIA Z MURALEM W TLE
    OSTOJA SZCZĘŚCIA Z MURALEM W TLE

    Zapoczątkowana przez Duńczyków moda na relaks i życiową równowagę, nazywana dumnie hygge, nie jest tylko chwilową modą – to sprawdzony przepis na szczęście, który deweloper TPS Reapolis nie przypadkowo wykorzystał w gdańskiej inwestycji Vialo. Cały kompleks zaprojektowany przez studio Roark pomyślano tak, by sprzyjał zdrowiu mieszkańców: fizycznemu, mentalnemu oraz społecznemu. Za artystyczną klamrę, spajającą wszystkie elementy osiedla, posłużył mural autorstwa Ideamo, zainspirowany skandynawskim designem i filozofią hygge. więcej

Data publikacji: 12.06.2019 11:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.