„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Największa kolejka górska

W Chorzowie powstanie największy rollercoster w tej części Europy

 • Komentarze

Kolejka górska w Chorzowie

Śląskie Wesołe Miasteczko zyska nową atrakcję na skalę europejską - nowa kolejka górska będzie miała prawie 1 km długości i 40 metrów wysokości

Fot: www.tmr.sk - informacja prasowa
 • Kolejka górska w Chorzowie
 • Wesołe Miasteczako w Chorzowie

Dla miłośników wesołych miasteczek i kolejek górskich, słowacka firma szykuje nie lada niespodziankę. W chorzowskim parku rozrywki powstanie rollercoster o wysokości 40 m. Spółka Tatry mounatin resorts do lata 2017 zainwestuje w to przedsięwzięcie 26 mln euro. Otwarcie kolejki zaplanowano na 1 lipca 2017 r.

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce brakuje wesołych miasteczek z prawdziwego zdarzenia. Chorzów zyskuje szansę na miano najbardziej wesołego miasta w kraju. Słowacka firma planuje tę inwestycję od 2015 roku.

Wesołe miasteczko w Chorzowie z największą kolejką górską w Europie Środkowej i Wschodniej

W ramach rozbudowy parku rozrywki powstaną nowe bramy wejściowe, budynki z kasami, sklepami, wymieniana jest nawierzchnia deptaku, powstaje nowe biuro obsługi klienta, nowa restauracja oraz kawiarnia i kilka małych punktów gastronomicznych. Dotychczasowe atrakcje są łączone w strefy tematyczne, wykonano nowe nasadzenia zieleni. Jednak to wszystko to nic – ruszyła budowa innowacyjnej kolejki górskiej o nazwie Lech Coaster. Będzie to największy i najdłuższy rollercoaster w tej części Europy.

Elementy kolejki ma dostarczyć holenderska firma Vekoma. Wagoniki rollercoastera będą wyjeżdżać na wysokość 40 metrów, a cała trasa przejazdu wyniesie prawie 1 km. Podczas przejazdu kolejka osiągnie prędkość około 95 km/h, co sprawi, że będzie możnaporównać ją do rollercoasterów światowej klasy.

Lech Coaster – skąd wzięła się nazwa dla nowej kolejki górskiej?

Inwestorzy poszukując nazwy dla kolejki, sięgnęli do dalekiej historii Polski. Nazwa odwołuje się do legendy o Lechu, legendarnym założycielu Polski. Aby przenieść odwiedzających w klimat tamtych czasów, w otoczeniu rollercoastera powstanie wioska z zamkiem i atrakcyjnymi strefami tematycznymi. Zmodernizowany park będzie podzielony na 6 stref: Magical Village, Valley of Dreams, Magical Forest, Magical Mountains, Adventure Valley i Magical Lake.

W tym roku sezon w Śląskim Wesołym Miasteczku zacznie się 29 kwietnia 2017 r. Otwarcie kolejki górskiej Lech Coaster zaplanowano na 1 lipca 2017 r.

przeczytaj rowniez
 • 52 lata temu otwarto największy lunapark w Polsce – Śląskie Wesołe Miasteczko
  52 lata temu otwarto największy lunapark w Polsce – Śląskie Wesołe Miasteczko

  5 września 1959 roku w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie otwarto Śląskie Wesołe Miasteczko. Do dziś jest to największy lunapark w Polsce. Na 26 hektarach położonych wokół wielkiego stawu znajduje się 58 obiektów, w tym Gwiazda Duża, największa karuzela w kraju. Wesołe Miasteczko to także rollercoaster, pałac strachów czy kino 4D. Zachowało się też kilka oryginalnych atrakcji z 1959 roku – w tym ześlizg łodzią z wysokiej wieży więcej

Autor: www.tmr.sk - informacja prasowa
Zdjęcia: www.tmr.sk - informacja prasowa
Data publikacji: 11.01.2017 11:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.