archirama.pl

W Katowicach chcą 230 metrowego wieżowca. Jaki będzie nowy wieżowiec w Katowicach?

W Katowicach toczy się batalia o postawienie nowego wieżowca. Radni mają zadecydować czy Katowicom przybędzie nowy, 230 metrowy wieżowiec. Czy będzie to wieżowiec, taki jak z projektu Tomasza Koniora?

Kukurydza

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach

Fot: Nicolas Grospierre

Jak pisze Gazeta Wyborcza przyszłość wieżowca w centrum Katowic zależy od decyzji radnych. To oni wkrótce mają zadecydować jak w najbliższych latach będzie wyglądało centrum stolicy Śląska. Radni mają uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla alei Korfantego i okolic śródmieścia.

>>Warszawa też planuje nowe wieżowce. Zobacz Office Tower

W nowym planie dla centrum Katowic umieszczono projekt wieżowca nie mniejszego niż 130 i nie większego niż 230 metrów. Gigantyczny wieżowiec miałby stanąć w miejscu Pałacu Ślubów. Budynek miałby zostać wkomponowany w nieco niższą zabudowę.Urbaniści chętnie by tu widzieli kompleks biurowy o nieco niższej wysokości. A urzednicy podobno szukają firmy, która mogłaby się podjąć ambitnego zadania.

O planach przebudowy alei Korfantego mówi się już od paru lat. Gdyby udało się przeforsować projekt maksymalny – wieżowiec o wysokości230 metrów– to Katowice wzbogaciłyby się o budowlę bliską warszawskiemu Pałacowi Kultury (230,68 metrówz iglicą), który jest najwyższym budynkiem w Polsce.

>>Najwyższy budynek świata będzi w Arabii. Zobacz jak wysoki

Ale nawet w wersji minimum, nowy katowicki drapacz chmur, prześcignąłby by obecnego rekordzistę Katowic budynek Altusa liczący125 metrów. - Dlatego nowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwoliłby ustanowić w Katowicach nowy rekord wysokości – przekonują zwolennicy budowy super wieżowca.

Projekt nowego wieżowca w centrum Katowic nie jest zupełnie nowy. Wizualizacje drapacza chmur wraz ze zmodernizowaną śródmiejską zabudową prezentował już kilka lat temu znany architekt Tomasz Konior. Teraz wszystko zależy od Katowickich radnych czy wizualizacje Koniora albo innego architekta wystrzelą w górę.   

Autor: tow
Zdjęcia: Nicolas Grospierre
Data publikacji: 20.03.2012 14:42

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!