Architektura
ARCHITEKTURA
Kolejny wieżowiec w Warszawie

W Warszawie powstanie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej? Przygotowania do budowy trwają

  • Komentarze

Nowy drapacz chmur w centrum Warszawy - przeszło 300 metrów

Nowy wieżowiec zaprojektowany przez biuro architektoniczne Foster & Partners ma być wyższy od Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie o prawie 80 m

Fot: HB Reavis - materiały prasowe

Jeszcze nikt nie wie jak do końca będzie wyglądać warszawski drapacz chmur. Wiadomo, że ma osiągnąć wysokość 310 m i zaprojektuje go Norman Foster. 11 stycznia mamy poznać ostateczne wizualizacje nowego warszawskiego wieżowca.

Lada dzień, bo już 11 stycznia 2017 uzyskamy oficjalne informacje na temat tego, jak będzie wyglądać i przede wszystkim, ile będzie mierzyć, być może najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Na chwilę obecną jest, jak widać, wiele niewiadomych. Za projekt wieżowca odpowiedzialna jest pracownia Normana Fostera. Projekt zakłada budowę 3 wieżowców. Poza 310 m drapaczem chmur, powstaną dwa niższe budynki projektu Hermanowicz Rewski Architekci.

Czy w Warszawie powstanie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej?

Mimo założenia, że nowy budynek ma mieć wysokość 310 m (wraz z iglicą), to ostatecznej decyzji i projektu jeszcze nie znamy – taką wysokość przewidują warunki zabudowy, a deweloper HB Reavis zapowiada, że wybudują najwyższy wieżowiec, jak to będzie możliwe. Obecnie najwyższym wieżowcem Unii Europejskiej jest londyński The Shard – wysokość 309,6 m.

Plac budowy pod nowy wieżowiec jest już przygotowywany pod rozpoczęcie inwestycji. Drapacz chmur powstanie na działce wykupionej od PKP za 171 mln złotych, po przeciwnej stronie Al. Jana Pawła II, na wysokości Dworca Centralnego.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: HB Reavis - materiały prasowe
Data publikacji: 9.01.2017 11:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.