Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Polsce, zabytki

Co zobaczyć: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć

 • Komentarze

Zamek "Stary Książ" ruina romantyczna z 1794 roku

Zamek "Stary Książ" ruina romantyczna z 1794 roku

Fot: Blackmetalowiec / Wikimedia Commons
 • Zamek w Malborku - widok od strony Nogutu
 • Wielki Refektarz na Zamku w Malborku
 • Zamek Królewski na Wawelu - rezydencja królewska o charakterze zabytkowym
 • Widok od strony ul. Grodzkiej na Zamek Królewski na Wawelu
 • Zamek Książ z punktu widokowego
 • Zamek "Stary Książ" ruina romantyczna z 1794 roku
 • Zamek Krzyżtopór ( Ujazd, woj. Świętokrzyskie)
 • Zamek Krzyżtopór - Baszta

Długi weekend to idealny czas na zwiedzanie Polski, która kryje w sobie wiele interesująch zabytków. Warto zwiedzić wielką trójkę polskich zabytków – największe założenia zamkowe w Polsce, czyli: Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu i Zamek Książ w Wałbrzychu. Warto też zwiedzić zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Co zobaczyć: Zamek Książ w Wałbrzychu – trzecie co do wielkości założenie w Polsce

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Zajmuje trzecie miejsce co do wielkości tego typu założeń. Uplasował się na miejscu zaraz po Zamku w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu. Zamek wybudowano pod koniec XI wieku, dzisiaj jest bardzo dokładnie odrestaurowany i stanowi integralną część miasta Wałbyrzych. W skład założenia Zamku w Książu wchodzi niezliczona ilość zabytków. Warte zobaczenia są przede wszystkim: pawilon parkowy, Zamek Stary Książ (ruiny romantyczne), czy zespół stadniny koni. Warto dodać, że Wałbrzych przygotował dla turystów specjalnie opracowane szlaki turystczne prowadzące przez najciekawsze zakątki miasta i okolic.

Warto zobaczyć: Drugi co do wielkości Zamek w Polsce – Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to drugi co do wielkości Zamek w Polsce. Powstanie twierdzy znajdującej się na wawelskim wzgórzu, datuje się już na XI wiek. Jednak Zamek był wielokrotnie robudowywany i odnawiany. Wielokrotne pożary, grabieże połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, że obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd, i wyposażenie wnętrz. po to aby dzisiaj stać się jedną z największych atrakcji nie tylko w Krakowie, ale także w Polsce. Turystów przyciąga także legenda o istnieniu wawelskiego smoka. Jeżeli ktoś z was jeszcze o niej nie słyszał to na pewno usłyszy podczas lekcji muzealnej, jaką oferuje Zamek Królewski na Wawelu.

Co zobaczyć: największy Zamek w Polsce – na Zamku w Malborku  

Zamak Krzyżacki w Malborku to największe takie założenie w Polsce. Co roku zabytek odwiedzają tłumy turystów. Gotycka twierdza zaprasza do zwiedzania wnętrza założenia. Obecnie wnętrze Zamku funkcjonuje jako muzeum zamkowe, gdzie znajdują się zbiory opowiadjące historię powstania założenia. Wnętrze jest utrzymane w bardzo dobrym stanie. Zbiory możemy znależć w kilku częściach Zamku: Zamku Wysokim, Zamku Średnim, pałacu Wielkich Mistrzów. Z tarasów zamku można podziwiać najbliższą okolice, a także zobaczyć ile trudu musiało kosztować stworzenie fosy wokół Zamku.

Co zobaczyć: Rozbij namiot na Zamku Krzyżtopór. Miejsce akcji wielu polskich filmów i seriali

Ruiny niezwykłego założenia znajdują sie w województwie świętokrzyskim, 15 km. od Opatowa, w miejscowości Ujazd. Pałac, potocznie nazywany zamkiem, pochodzi z XVII wieku. Jego budowy nigdy nie zakończono, a jego ruiny dzisiaj zachwycają zwiedzających. Ogorm założenia, mimo że pierwotnie nieukończony, dzisiaj przyciąga tysiące turystów. W skład obiektu wchodzą dobrze zachowane fortyfikacje, bastiony, czy ślady umocnień projektwanych umocnień mostów. W ruinach Zamku można, za zgodą właściecieli, zorganizować ognisko, a nawet rozbić namiot w pobliżu ruin. Ponieważ aż 90 proc. murów oraz 10 proc. sklepień założenia architektonicznego zachowało się do dzisiaj od dawna planuje się odbudowę całego kompleksu. Jednak magia miejsca spowodowało, że stał się niejednokrotnie miejscem akcji seriali i fimów. Uważacie, że rekonstrukcja mogłaby zniszczyć magię tego miejsca?

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: DerHexer / Wikimedia Commons, Kudak / Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz / Wikimedia Commons, Jan Mehlich / Wikimedia Commons, Spoko ws/ Wikimedia Commons, Blackmetalowiec / Wikimedia Commons, Alicja2614 / Wikimedia Commons, Krzysztof Bakuła / Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.05.2013 16:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.