archirama.pl

Co zobaczyć: Polskie zabytki, które musisz zobaczyć

Długi weekend to idealny czas na zwiedzanie Polski, która kryje w sobie wiele interesująch zabytków. Warto zwiedzić wielką trójkę polskich zabytków – największe założenia zamkowe w Polsce, czyli: Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu i Zamek Książ w Wałbrzychu. Warto też zwiedzić zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Zamek "Stary Książ" ruina romantyczna z 1794 roku

Zamek "Stary Książ" ruina romantyczna z 1794 roku

Fot: Blackmetalowiec / Wikimedia Commons

Co zobaczyć: Zamek Książ w Wałbrzychu – trzecie co do wielkości założenie w Polsce

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Zajmuje trzecie miejsce co do wielkości tego typu założeń. Uplasował się na miejscu zaraz po Zamku w Malborku oraz Zamku Królewskim na Wawelu. Zamek wybudowano pod koniec XI wieku, dzisiaj jest bardzo dokładnie odrestaurowany i stanowi integralną część miasta Wałbyrzych. W skład założenia Zamku w Książu wchodzi niezliczona ilość zabytków. Warte zobaczenia są przede wszystkim: pawilon parkowy, Zamek Stary Książ (ruiny romantyczne), czy zespół stadniny koni. Warto dodać, że Wałbrzych przygotował dla turystów specjalnie opracowane szlaki turystczne prowadzące przez najciekawsze zakątki miasta i okolic.

Warto zobaczyć: Drugi co do wielkości Zamek w Polsce – Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to drugi co do wielkości Zamek w Polsce. Powstanie twierdzy znajdującej się na wawelskim wzgórzu, datuje się już na XI wiek. Jednak Zamek był wielokrotnie robudowywany i odnawiany. Wielokrotne pożary, grabieże połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, że obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd, i wyposażenie wnętrz. po to aby dzisiaj stać się jedną z największych atrakcji nie tylko w Krakowie, ale także w Polsce. Turystów przyciąga także legenda o istnieniu wawelskiego smoka. Jeżeli ktoś z was jeszcze o niej nie słyszał to na pewno usłyszy podczas lekcji muzealnej, jaką oferuje Zamek Królewski na Wawelu.

Co zobaczyć: największy Zamek w Polsce – na Zamku w Malborku  

Zamak Krzyżacki w Malborku to największe takie założenie w Polsce. Co roku zabytek odwiedzają tłumy turystów. Gotycka twierdza zaprasza do zwiedzania wnętrza założenia. Obecnie wnętrze Zamku funkcjonuje jako muzeum zamkowe, gdzie znajdują się zbiory opowiadjące historię powstania założenia. Wnętrze jest utrzymane w bardzo dobrym stanie. Zbiory możemy znależć w kilku częściach Zamku: Zamku Wysokim, Zamku Średnim, pałacu Wielkich Mistrzów. Z tarasów zamku można podziwiać najbliższą okolice, a także zobaczyć ile trudu musiało kosztować stworzenie fosy wokół Zamku.

Co zobaczyć: Rozbij namiot na Zamku Krzyżtopór. Miejsce akcji wielu polskich filmów i seriali

Ruiny niezwykłego założenia znajdują sie w województwie świętokrzyskim, 15 km. od Opatowa, w miejscowości Ujazd. Pałac, potocznie nazywany zamkiem, pochodzi z XVII wieku. Jego budowy nigdy nie zakończono, a jego ruiny dzisiaj zachwycają zwiedzających. Ogorm założenia, mimo że pierwotnie nieukończony, dzisiaj przyciąga tysiące turystów. W skład obiektu wchodzą dobrze zachowane fortyfikacje, bastiony, czy ślady umocnień projektwanych umocnień mostów. W ruinach Zamku można, za zgodą właściecieli, zorganizować ognisko, a nawet rozbić namiot w pobliżu ruin. Ponieważ aż 90 proc. murów oraz 10 proc. sklepień założenia architektonicznego zachowało się do dzisiaj od dawna planuje się odbudowę całego kompleksu. Jednak magia miejsca spowodowało, że stał się niejednokrotnie miejscem akcji seriali i fimów. Uważacie, że rekonstrukcja mogłaby zniszczyć magię tego miejsca?

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: DerHexer / Wikimedia Commons, Kudak / Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz / Wikimedia Commons, Jan Mehlich / Wikimedia Commons, Spoko ws/ Wikimedia Commons, Blackmetalowiec / Wikimedia Commons, Alicja2614 / Wikimedia Commons, Krzysztof Bakuła / Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.05.2013 16:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!