Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Berlinie! I część

Wakacje 2013: BERLIN. Co zobaczyć w Berlinie. Poznaj architekturę miasta! Oto 1 część przewodnika po Berlinie!

 • Komentarze

Sony Centre w Berlinie to perełka niemieckiej architektury wspólczesnej

Sony Centre w Berlinie to perełka niemieckiej architektury wspólczesnej

Fot: Paweł Wołejsza
 • Alexanderplatz w Berlinie to najwiekszy węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina
 • Fontanna na Alexanderplatz stała się miejscem dla tworzenia grafitti
 • Muzeum Żydowskie autorstwa Daniela Libeskinda zyskała miano rzeźby
 • Wnętrze Muzeum Żydowskiego w Berlinie jest skromne i pozbawione wystaw
 • Biblioteka Uniwersytecka mimo krytyki zyskała sympatię studentów
 • Biblioteka Jacob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum to regularna bryła podzielona na dwie części o różnych wysokościach
 • Sony Centre w Berlinie to perełka niemieckiej architektury wspólczesnej
 • We wnętrzu Sony Centre znajdują się kawiarnie, sklepy, ale także multikino
 • Wieża TV to najwyższa budowla w Berlinie
 • Budowę wieży TV zakończono w 1969 roku. Widać jak z każdego miejsca w Berlinie

Nie masz jeszcze planów na wakacje 2013? BERLIN to kolejne miejsce, które warto zobaczyć! Sprawdź, co zobaczyć w Berlinie. Prezentujemy pierwszą część przewodnika po Berlinie! Berlin: atrakcje, architektura, zabytki.

Co zobaczyć w Berlinie? Jakie atrakcje, zabytki? Niemiecka stolica to miejsce, które warto zobaczyć podczas wakacji 2013. Berlin, niegdyś dwie odrębne części, dzisiaj robi wszystko, aby wyrównać różnice między swoją wschodnią a zachodnią częścią. Specjalne plany i nowe inwestycje powodują, że architektura miasta w niektórych miejscach powstaje na nowo. My polecamy wam miejsca, które według nas warto zobaczyć w Berlinie! Oto pierwsza część przewodnika po Berlinie. Berlin: co warto zobaczyć - sprawdź.

Architektura Berlina: co warto zobaczyć? Alexanderplatz

Podczas wakacji 2013 w Berlinie musicie zobaczyć główny węzeł komunikacyjny wschodniej części Berlina. Na pytanie, co zobaczyć w Berlinie na pewno warto zwiedzić Alexanderplatz. Jest to miejsce spotkań, sklepów, komunikacji, ale także przeplatających się budynków przedwojennych i współczesnych. Ogłaszano liczne konkursy na przebudowę placu. Dzisiaj można to miejsce określić jako wielki deptak, na którym ustawiono nawet duży słup określany mianem punktu spotkań. Na Alexanderplatz znajduje się również fontanna, stanowiąca często kolejny punkt spotkań.

Wakacje 2013. Muzeum Żydowskie w Berlinie

Wakacje 2013. Budynek Muzeum Żydowskiego w Berlinie uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł architekta Daniela Libeskinda. Projekt muzeum powstał rok przed upadkiem Muru Berlińskiego, a jego otwarcie nastąpiło dopiero w 2001 roku. Architektura muzeum to składająca się ostrych kształtów rzeźba. Elewacje pokryto blachą cynkową, w której zaprojektowano niewielkie pęknięcia. Stanowią one jedyne źródło światła we wnętrzu. Okna mają tworzyć w domyśle linie łącząca miejsca, w których przed wojną mieszkali wybitni żydzi i Niemcy, mieszkający w Berlinie. To na pewno warto zobaczyć w Berlinie!

>> Wakacje 2013. Zobacz nasz przewodnik po Marsylii!

Berlin co warto zobaczyć: Główna Biblioteka Uniwersytecka w Berlinie

Nowa biblioteka znajduje się w dzielnicy Mitte. Biblioteka została otwarta w 2009 roku. Jej spójna bryła z składa się z regularnych, wąskich okien, które nadają jej niezmienny rytm. Elewacja została okryta jasnym marmurem. Największe wrażenie wywiera na odbiorcy wnętrze gmachu. Mimo wielu głosów krytyki dotyczących głównie pomieszczeń pomocniczych budynku, biblioteka jest miejscem, w którym każdy ma ochotę usiąść i zagłębić się w lekturę. Najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza są tarasy, na których znajdują się miejsca do pracy. Wnętrza, podobnie jak elewacje wykonano z naturalnych materiałów: kamień, drewno.

Berlin co warto zobaczyć: architektura nowoczesna – Sony Centre

Budynek Sony Center w Berlinie to przede wszystkim kunszt konstrukcyjny. Niesamowita architektura budynku znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Berlin Potsdamer Platz. Największe wrażenie wywiera szklane przekrycie dachowe utrzymujące się na systemie lin, mocowań i wsporników. Centrum zostało otwarte w 2000 roku, a jego budowa pochłonęła aż 800 milionów dolarów! Niesamowite wnętrze zrobi wrażenie nie tylko na pasjonatach architektury, ale na każdym kto po raz pierwszy usiądzie pod szklanym dachem. To obowiązkowy punkt z listy: co warto zobaczyć w Berlinie. Często są tam organizowane koncerty, wokół mnóstwo knajp i restauracji.

Wakacje 2013: Berlin co warto zobaczyć – wieża TV

Fernsehturm czyli popularna wieża telewizyjna znajduje się niedaleko Alexanderplatz, ale widoczna jest nawet z odległych dzielnic Berlina. Jej budowa zakończyła się w 1969 roku. Jest to do dzisiaj najwyższa budowla w Niemczech (368 netrów), a autorami projektu wieży byli Hermann Henselmann i Jörg Streitparth. Wewnątrz charakterystycznej kuli zamontowanej na wiezy TV, znajduje się taras widokowy. Warto się tam wybrać, spacerując po Berlinie.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Narsamson / Wikimedia Commons, Deror avi / Wikimedia Commons, Paweł Wołejsza
Data publikacji: 30.06.2013 17:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.