archirama.pl

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Archirama proponuje wam przewodnik po architekturze Bydgoszczy!

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Wakacje 2013 rozpoczęte! Proponujemy wam weekendowy spacer po Bydgoszczy! Bydgoszcz to miasto, które z każdym dniem zyskuje na popularności, więc zobacz co warto zobaczyć w Bydgoszczy.

Siedziba BRE Banku uznana została za najlepsza realizację w Polsce po 1990 roku

Siedziba BRE Banku uznana została za najlepsza realizację w Polsce po 1990 roku

Fot: Pit1233 / Wikimedia Commons

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Rozpoczęły się wakacje 2013. Bydgoszcz to przykład miasta, które powoli wkracza w styl architektury nowoczesnej. Powstają nowe realizacje, które sprawiają, że miasto jest coraz bardziej znane. Jednak krajobraz miasta to nadal zabytkowe kamienice i charakterystyczna architektura spichrzy nad rzeka Brdą. Archirama radzi co zobaczyć w Bydgoszczy.

Co zobaczyć w Bydgoszczy - Opera Nova

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Budynek Opery Nova to ze względu na swoja wielkość i kształt, dominujący obiekt w mieściewięc nie można go ominąć podczas wycieczki po Bydgoszczy w wakacje 2013. Początki zamysłu budowy opery pojawiły się już w latach 60 XX wieku. Jednak budowa opóźniała się i dopiero 14 stycznia 2008 roku wydano pozwolenie na użytkowanie całego gmachu wraz z otoczeniem. Siedziba Opery Nova znajduje się w zakolu Brdy na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Bydgoszczy.

>> Co zobaczyć w Lublinie i okolicach?

Co zobaczyć w Bydgoszczy - współczesna architektura w Bydgoszczy – siedziba BRE Banku

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Podczas wycieczki w wakacje 2013 trzeba zobaczyć siedzibę BRE Banku w Bydgoszczy, która jest zaliczana do jednych z najbardziej udanych realizacji w Polsce po 1990 roku. Potocznie budynki nazywa się nowymi lub szklanymi spichrzami. Projekt budynku wybrano w drodze konkursu. Budowa rozpoczęła się w 1995 roku i trwała do 1998. Mimo wykorzystania nowoczesnych materiałów (szkło i klinkier) budynki swoim kształtem mają nawiązywać do pobliskich spichrzy.

Co zobaczyć w Bydgoszczy – Most Fordoński

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Projekt nowego mostu powstał 1949 roku. Most stalowy ma długość 1005 m. Pierwsza konstrukcja mostu powstała 1893 roku. Jednak w 9145 roku most został zburzony. Odbudowano go dopiero w 1956 roku. Most do dzisiaj stanowi najwygodniejsza przeprawę przez Wisłę w Bydgoszczy. Bydgoszcz.

Co zobaczyć w Bydgoszczy - Wieża Ciśnień

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Wieża Ciśnień w Bydgoszczy to zabytek który trzeba zobaczyć. Zabytek należy do kompleksu wodociągów w Bydgoszczy. Cztero kondygnacyjna wieża ma całkowitą wysokość 45 metrów. Budowę zabytku ukończono w 1900 roku. Wieża została zaprojektowana z elementami stylu neogotyckiego na planie koła. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na zachowane ściany z drewniana boazerią i kolorowe witraże w oknach.

Co zobaczyć w Bydgoszczy - zabytki w Bydgoszczy – Spichrze w Bydgoszczy

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Podczas pobytu w Bydgoszczy trzeba zobaczyć przynajmniej kilka zabytkowych spichrzy. Większość spichrzy zlokalizowana jest nad rzekami Brda i Młynówką. Każdy spichlerz różni się od siebie. Różnice można zauważyć w kolorze materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Warto też dodać, że budowane były w różnych latach.

Co zobaczyć w Bydgoszczy - architektura nowoczesna w Bydgoszczy

Co zobaczyć w Bydgoszczy. Nowa przystań w Bydgoszczy to kolejny etap rewitalizacji wyspy Młyńskiej. Rewitalizacja wyspy rozpoczęła się w 2006 roku. Konkurs na budynek nowej przystani wygrało biuro z Warszawy – APA Rokiccy. Bryła obiektu to połączenie nieco nowoczesnego kształtu ze starymi materiałami (drewno).

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Pit1233 / Wikimedia Commons, Marcin Jahr / Wikimedia Commons, Marcin Czechowicz, Sp2ukm / Wikimedia Commons
Data publikacji: 9.07.2013 13:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!