Architektura
ARCHITEKTURA
Wakacje 2013. Co zobaczyć w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Przewodnik po Marsylii według Archiramy!

 • Komentarze

Stary port w Marsylii to bardzo klimatyczne miejsce

Stary port w Marsylii to bardzo klimatyczne miejsce

Fot: Benblachere / Wikimedia Commons
 • Wakacje 2013. Bazylika Notre Dame w Notre Dame
 • W Marsylii musisz zobaczyć Bazylikę Notre Dame
 • Zamek d'If to zabytek o szczególnej wartości
 • W Marsylii koniecznie musicie zobaczyć Zamek d'If
 • Stary port w Marsylii to bardzo klimatyczne miejsce
 • Port w Marsylii to ikona tego miasta
 • La Vieille Charité w Marsylii to obecnie centrum kultury
 • wewnętrzny dziedziniec La Vieille Charité w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Wakacje 2013 coraz bliżej dlatego postanowiliśmy zaprezentować wam kolejne europejskie miasto, które warto zobaczyć. Zobacz przewodnik po Marsylii według Archiramy!

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Marsylia to miasto, które swoje znaczenie zdobyło dzięki znajdującemu się tu portowi. Jeżeli planujecie wakacje 2013 w tym południowo francuskim mieście koniecznie przeczytajcie co Archirama poleca wam tu zobaczyć! Pamiętajcie, że marsylia to Europejska Stolica Kultury 2013!

Wakacje 2013 w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Podczas wakacji 2013 w Marsylii warto zwrócić uwagę na współczesną architekturę. Villa Méditerranée to jedna z realizacji powstała w związku z pełniącą przez miasto funkcją Europejskiej Stolicy Kultury. Od 3 maja zwiedzający mogą zwiedzać nowoczesną architekturę bryły. Budynek zaprojektowany został Stefano Boeri Architetti. Budynek pełni funkcję międzynarodowego Centrum Dialogu.

>> Wakacyjna wycieczka w opuszczone miejsca! Co zobaczyć

Co zobaczyć w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Wakacje 2013 w Marsylii. Bazylika Notce Dame Bazylika Notce Dame w Marsylii uważana jest za najpiękniejszy obiekt sakralny w tym mieście. Pięknie zdobiona budowla znajduje się na 162 metrowym wzgórzu La grande. Jej najbardziej rozpoznawalną częścią jest 60 metrowa wieża, na której zwieńczeniu znajduje się jedenastometrową figurą Madonny z Dzieciątkiem. Figura widoczna jest podobno z każdego miejsca w mieście!

Co zobaczyć w Marsylii: Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. To kolejna realizacja powstała w związku w funkcją Europejskiej Stolicy Kultury. Architektura budynku jest bardzo intrygująca, a sam obiekt znajduje się na do tej pory nieużywanym nabrzeżu portowym. Inwestycja pochłonęła ponad 200 mln euro i 13 lat pracy. Muzeum znajduje się tylko 15 minut drogi od portu lotniczego. Przewiduje się, że obiekt odwiedzi rocznie przeszło 300 tysięcy osób.

Marsylia. Co warto zobaczyć w wakacje 2013

Co zobaczyć w Marsylii. Zamek d'If to kolejna zabytkowa atrakcja turystyczna w Marsylii. Obiekt przez pewien czas pełnił rolę twierdzy, innym razem więzienia stanu. Warto dodać, ze obiekt pełni bardzo ważną rolę w powieści „Hrabia Monte Christo”. Ruiny budowli, to dziś obowiązkowy punkt wycieczki podczas wizyty w Marsylii. Sam obiekt jest zabytkiem o szczególnej wartości.

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Stary port w Marsylii

Marsylia. Co zobaczyć w Marsylii. Miejscowa ludność traktuje to miejsce jako tutejszą przystań dla statków. Już starożytni Grecy stawiali tu zabudowania portowe. „Wejścia” do portu strzegą dwa forty: fort św. Mikołaja i fort św. Jana. Co zobaczyć w Marsylii. Wakacje 2013-06-26 La Vieille Charité – kiedyś przyczółek, dzisiaj muzeum i centrum kultury w Marsylii. Obiekt znajduje się w dzielnicy Panier. Budynek zbudowano w latach 1671 i 1749 w stylu barokowym. Projekt budynku wyszedł spod pióra architekta Pierre Puget.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Ingo Mehling / Wikimedia Commons, Vincent / Wikimedia Commons, Jddmano / Wikimedia Commons, ChrisO / Wikimedia Commons, Jan Drewes (www.jandrewes.de) 2006 / Wikimedia Commons, Amorwuu / Wikimedia Commons, Benblachere / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.06.2013 10:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.