archirama.pl

Wakacje przez cały rok! Zobacz luksusowy dom w Australii

Czy dom jednorodzinny może być tak zaprojektowany, by czuć się w nim jak na nieustających wakacjach? Luksusowy dom w Queensland w Australii jest właśnie tego przykładem. Pracownia bureau^proberts zaprojektowała go dla dużej rodziny w taki sposób, że można w nim poczuć atmosferę wakacji i domku letniskowego

Nowoczesny dom w Brisbane

Nowoczesny dom w Brisbane ma strukturę trochę jak kanapka: parter i 2. piętro to masywne części, pomiędzy nimi jest przeszklone piętro z salonem

Fot: Jon Linkins - dzięki uprzejmości bureau^proberts

Kto nie chciałby mieć wakacji przez cały rok? Oczywiście trudno o to w sposób dosłowny. Ale dlaczego nie może nam w tym pomóc… dobrze zaprojektowany dom? Skoro spędzamy w nim większość czasu – warto wykreować jego przestrzeń tak, by móc w nim wypoczywać równie intensywnie jak na wakacjach!

luksusowy dom

Pewna rodzina z Brisbane, stolicy stanu Queensland w Australii, chciała właśnie taki projekt domu jednorodzinnego. Zrealizowany luksusowy dom projektu bureau^proberts – miejscowej pracowni architektonicznej – w pełni spełnia te oczekiwania.

Zadanie architektów nie było łatwe – do dyspozycji mieli niewielką działkę na przedmieściach, której zagospodarowanie utrudniał fakt sporego nachylenia terenu. Trudno wypoczywać, gdy z każdej strony otaczają nas domy sąsiadów.

Projektanci postanowili stworzyć betonowy postument z garażem, siłownią i salką telewizyjną, które nie potrzebują dużej ilości światła dziennego i wielkich okien. Dopiero na tej podstawie posadowili właściwą część mieszkalną. Dzięki temu strefa dzienna, umieszczona na piętrze – znalazła się powyżej poziomu ulicy, z dala od wścibskich oczu.

kuchnia z salonem

Zarazem wyniesienie domu nie spowodowało utraty kontaktu mieszkańców z ogrodem, Pochyla działka dała możliwość stworzenia fragmentu ogrodu na poziomie piętra.

Strefa dzienna domu to praktycznie jedna wielka przestrzeń: kuchnia z salonem i jadalnią tworzą całość. Piętro jest całkowicie przeszklone, olbrzymie przesuwne okna można całkowicie uchylić – przez co wnętrze domu otwiera się zupełnie na otoczenie.

willa z basenem

Z kuchni i jadalni można wyjść na fragment ogrodu oraz taras z małym basenem, który udało się zmieścić na samym skraju działki. Z kolei megaokna salonu wychodzą na wąski taras okalający willę.

Siedząc na kanapie można podziwiać panoramę miasta, bowiem luksusowa willa powstała na zboczu wzgórza i oferuje niesamowite widoki. Drewniane tarasy, na których można odpoczywać, pozwalają w środku miasta poczuć się jak na wczasach!

Na tym samy poziomie co salon, udało się nawet wygospodarować przestrzeń dla gości. Właściwie to osobny pawilon z własną łazienką – oddzielony od właściwego domu zadaszonym tarasem.

sypialnie za okiennicami

Strefa nocna domu powstała na 2. piętrze. Daje dużą dozę intymności mieszkańcom, bo sypialnie mają mniejsze okna, które dodatkowo można osłonić drewnianymi okiennicami.

Nowoczesny dom w Brisbane ma strukturę trochę jak kanapka: parter i 2. piętro to masywne części, pomiędzy nimi jest przeszklone piętro z salonem. Zarazem nadwieszona ostatnia kondygnacja z sypialniami zacienia strefę dzienną willi, co w subtropikalnym klimacie Queensland jest nie bez znaczenia.

nowoczesny dom

Willa z basenem mimo nowoczesnej stylistyki i wszechobecnego betonu – który nieotynkowany widoczny jest w stropach i ścianach – ma też w sobie elementy tradycyjnej architektury australijskiej. Drewniane trejaże, okiennice nawiązują do stolarki starych domów Queensland z przełomu XIX i XX wieku.

Być może wykreowanie domu jednorodzinnego, w którym można się czuć jak na nieustających wakacjach w ciepłym klimacie Australii jest łatwiejsze niż w chłodnej Polsce. Niemniej jednak projekt bureau^proberts może być inspiracją, jak zbudować dom marzeń, który daje nam ukojenie i odpoczynek niczym najlepszy kurort SPA.

 

Czytaj też: Sześciokątny dom w Kalifornii. Introwertyczna willa

Autor: TM
Zdjęcia: Jon Linkins - dzięki uprzejmości bureau^proberts
Data publikacji: 27.01.2012 11:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!