archirama.pl

Wakacje 2013. Warto zobaczyć: Egipt. Nie tylko Hurghada. Co zobaczyć w Egipcie Przewodnik EGIPT 2013

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Egipcie. Wycieczki do Egiptu to wciąż urlopowy hit. Poza gwarantowaną pogodą i plażami Egipt to niezliczona liczba zabytków. Zobacz nasz przewodnik po Egipcie. Dowiedz się, co w zobaczyć w Egipcie poza hotelami. Zaplanuj z nami wycieczkę poza Hurghadę i Skarm El Sheikh.

Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel, Egipt

Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel, Egipt

Fot: Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz

Wakacje 2013. Zwiedzanie Egiptu warto zacząć od piramid i Sfinksa

Wakacje 2013. Egipskie piramidy wraz ze Sfinksem, który strzeże ich od kilku tysięcy lat, stały się znakiem rozpoznawalnym Egiptu. Dlatego też jest to podstawowy punkt wakacyjnej wycieczki po Egipcie. Dobrze zachowane, zabytkowe piramidy zrobią wrażenie na każdym. Niesamowite wymiary piramidy Cheopsa robią imponujące wrażenie – to aż 2,3 mln kamiennych bloków, a każdy waży około 2,5 tony. W całym Egipcie jest około 100 piramid. Warto zobaczyć te w Dahszur, Sakkarze, Abusir oraz w Meidum.

>>Przewodnik po Barcelonie. Barcelona – miasto Gaudiego i nowoczesności

Wakacje 2013. Zwiedzając piramidy w Gizie nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie obok potężnego Sfinksa wykutego z bloku skalnego. Problemem jest ciągle zasypywanie rzeźby przez pustynny piasek  i ciągłe jego odkopywanie. Wielu archeologów zastanawia się czyją twarz ukazuje monumentalna rzeźba. Jakie są wasze typy?

Wakacje 2013. Abu Simbel – gigantyczne świątynie wykute w skałach

Wakacje 2013. W Egipcie warto zobaczyć wykute w skałach świątynie zrealizowane na polecenie Ramzesa II. Większa, poświęcona trzem bóstwom (Amonowi, Ptahowi i Re ) była własnością władcy, mniejsza była prezentem dla jego zony, słynnej Nefretete. Świątyni Ramzesa II strzegą trzy, gigantyczne i bardzo starannie wyrzeźbione posągi, a między ich nogami można zauważyć figury całej rodziny Ramzesa II. Ciekawostką jest, że w latach 60 XX wieku, obie świątynie zostały pocięte na ponad tysiąc części i przeniesione 60 m. wyżej, ponieważ groziło im zalanie przez jezioro Nasera.

Egipt zaprasza do Grobowca Tutenchamona w Dolinie Królów

W Dolinie Królów znajdują się grobowce najważniejszych władców Egiptu. Jednak poza grobowcami, podczas wycieczki, zobaczymy tu niepowtarzalne freski, dekoracje, czy sarkofagi. W Dolinie Królów odkryto aż 63 grobowce z władcami Egiptu oraz 20, które były jeszcze niegotowe. Grobowce są wykutymi w skale kompleksami, składającymi się z licznych korytarzy i sal. Podczas wycieczki po zabytkach Egiptu, warte odwiedzenia są przede wszystkim te należące do Tutenchamona, Ramzesa VI i Ramzesa III. Przy tej okazji warto też przejść się usytuowaną obok Doliną Królowych. Znajduje się tam, uważany za najpiękniejszy, grobowiec żony Ramzesa II.

Wakacje 2013. Co zobaczyć: największe muzeum świata – Luksor w Egipcie

W mieście Luksor znajduje się Świątynia Luksorska mająca aż 260 m. długości. Jest niepowtarzalnym zabytkiem ze starożytnościi obowiązkowym punktem wycieczkowym w Egipcie. Po obu stronach wejścia do świątyni ustawione są dwa kolosalne posągi siedzącego Ramzesa oraz 25-metrowy obelisk z różowego granitu. Świątynia Amona Re w Karnaku to niepowtarzalny zbiór budowli, posągów i obelisków. Założenie zajmuje aż trzy km kwadratowe. W centralnej części można zwiedzać świątynie Amona. Podczas pobytu w Egipcie przejdziemy się tu także Aleją Sfinksów z baranimi głowami. Zaprowadzi nas ona znad samego Nilu do Świątyni w Luksorze. W połowie drogi między świątyniami w Luksorze i Karnaku znajduje się nowocześnie zaprojektowane muzeum prezentujące wspaniałe zbiory dzieł sztuki pochodzących ze świątyń, grobów i zabytków starożytnego Egiptu.

Muzeum Egipskie w Kairze - atrakcja podczas pobytu w Egpicie

Muzeum Egipskie, założone w 1835 roku zawiera najszersze zbiory, które bardzo dokładnie odzwierciedlają historię starożytnego Egiptu. Muzeum gromadzi cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby Tutenchamona. W muzeum możemy spojrzeć prosto w oczy mumii, czy przejrzeć dokładnie zawartości grobowców i piramid.

>>Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Hajor / Wikimedia Commons, Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz, JonasS/ Wikimedia commons, Isewell / Wikimedia Commons
Data publikacji: 10.06.2013 13:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!