archirama.pl

Jak urządzić domek letniskowy?

Domek letniskowy, już samą nazwą wskazuje, że różni się od domu całorocznego. Jak urządzić domek letniskowy by spełniał swoją funkcję i zapewniał komfort mieszkańcom. Dajemy cenne wskazówki, jaki wybrać i jak urządzić domek letniskowy. Zobacz nasze inspiracje

Jak urządzić domek letniskowy

Do malowania domku letniskowego dobrze jest uzyć jasnych kolorów, najlepiej w chłodnym odcieniu (wnętrzom domku letniskowego doda świeżości). Zamiast bieli warto wybrać pastelowy błękit, zieleń, róż czy klasyczne ecru.

Fot: Gettyimages

Domek letniskowy - projekt i funkcjonalność

Domek letniskowy jest z natury niewielki, więc warto przemyśleć, jakie ma pełnić funkcje (czyli jakie ma mieć wydzielone pomieszczenia) i jak go wyposażyć by zapewnić sobie komfort. Nie trzeba tej sprawy zlecać architektowi, bo do dyspozycji jest sporo gotowych i ciekawych propozycji (np. na stronach producentów domków drewnianych, bo takie najczęściej są domki letniskowe). Projekt domu powinien idealnie odpowiadać potrzebom klienta. Jeśli tak nie jest, to można wprowadzić modyfikacje. Nie ma żadnego problemu z dobudowaniem tarasu, przemieszczeniem ścian, wydzieleniem nowych pomieszczeń, dodaniem okien i tak dalej…  Można też spróbować przesłać wybranemu producentowi (wykonawcy) własny projekt. Pamiętajmy, że na zabudowę letniskową do 35 m2 nie trzeba żadnych pozwoleń (trzeba tylko sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką zabudowę). Duże domki letniskowe trzeba wyposażyć w więcej sprzętów i urządzeń, a to może prowokować, niestety, włamania. Przecież takie nieruchomości są użytkowane rzadko i często znajdują się na tzw. odludziu.  

Warunki budowy domku letniskowego

Zgłoszenie budowy domku letniskowego – procedury krok po kroku

Działka letniskowa z domkiem czy bez?

Domek letniskowy

Bezpretensjonalne wnętrza w domku letniskowym stworzymy np. wtedy, gdy przy jego urządzaniu wykorzystamy sympatyczne starocie.

Jak urządzić domek letniskowy – meble i wyposażenie

Domek letniskowy urządzamy przede wszystkim ergonomicznie i minimalistycznie, ze względu na ograniczoną powierzchnię. Musi tam być miejsce do przyrządzania posiłków, łazienka (wc jest czasami lokowane na zewnątrz) i miejsce do spania. Z założenia bowiem na letnisku spędzamy większość czasu na zewnątrz. Do domków letniskowych często trafiają meble niepotrzebne w domu. Czasem uda się w ten sposób stworzyć oryginalną całość, ale często te z  wnętrze sprawia wtedy wrażenia zagracenia. Przypadkową zbieraninę mebli i wyposażenia można połączyć w spójną całość kolorem (np. dzięki szybkiej i niekosztownej renowacji we własnym zakresie). Podobnie można zrobić z poduszkami (na krzesła czy łóżka) w tym samym kolorze. Można też kupić nowe, niedrogie meble, albo zrobić je samemu, np. z europalet. Stół może być jednocześnie aneksem kuchennym. 

Domki letniskowe powinny mieć werandę lub taras, które spełniają funkcję nie tylko salonu, ale też przestrzeni wspólnej o różnych rolach. Nie ma dzisiaj problemu z ofertą mebli do zastosowania na zewnątrz, z meblami ogrodowymi włącznie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ich gabaryty, bo meble przecież trzeba chować najczęściej w domku albo w jeszcze mniejszym domku gospodarczym (albo nawet część zabierać ze sobą).   

Domek letniskowy

Jak urządzić domek letniskowy – kolory

Domki letniskowe są zazwyczaj drewniane i najlepiej zachować we wnętrzach oryginalną kolorystykę drewna, szczególnie gdy domki są nowe. Tu jednak uwaga – całe wnętrze w jednym czy kilku nawet kolorach drewna będzie przytłaczające i wymaga zastosowania barw rozjasniających czy kontarstujących. Małe przestrzenie mają też to do siebie, że sprawiają wrażenie ciemnych. Wtedy warto pomalować (albo odświeżyć stare powierzchnie) jasną farbą, najlepiej chłodnym odcieniu. Może to być biel czy beże, ale w domkach letniskowych dobrze się też sprawdzają pastelowe błękity, zielenie, róże czy klasyczne ecru. Kolorami możemy pokryć ściany (niektóre), ale też szafki, półki, inne meble, wykończenie okien.   

Kolorami zarządzamy też w aranżacji wnętrza. Jeśli wśród mebli jest np. brązowa sofa i ciemny stół, warto zastosować dodatki rozjaśniające wnętrze. Mogą to białe szafki albo lampy z wiklinowymi abażurami. Możliwości jest wiele, ważne aby pamiętać by trzymać się kolorów pasujących do kolorystyki drewnianego wnętrza. Jeśli zdecydujemy się jakiś jasny kolor, trzeba go zastosować w kilku miejscach. W ten sposób nie tylko rozjaśniamy wnętrze, ale także nadajemy mu świeży wygląd i charakter. 

Domek letniskowy Domek letniskowy Domek letniskowy Domek letniskowy Domek letniskowy Domek letniskowy
Autor: Redakcja Muratorplus.pl
Zdjęcia: Gettyimages
Data publikacji: 7.06.2021 13:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!