archirama.pl

Warsaw Spire nowy wieżowiec w Warszawie. Warsaw Spire będzie najwyższym biurowcem w Warszawie i Polsce

Wieżowiec Warsaw Spire powstaje w centrum Warszawy. Opracowując projekt najwyższego biurowca w Polsce priorytetem było połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem i estetyką. Będzie to kolejny już ciekawy wieżowiec w Warszawie?

Wieża Warsaw Spire w blasku nocy

Wieża Warsaw Spire w blasku nocy

Fot: Ghelamco Poland

 

W Warszawie już niebawem pojawi się nowy wieżowiec, a co za tym idzie Warszawa zyska najwyższy biurowiec w Polsce. Nowe wieżowce powstające w Warszawie w ostatnich latach dynamicznie zmieniają panoramę naszej stolicy. Oprócz powstającego w centrum miasta wieżowca Złota 44, konstruowany jest nagrodzony laurem Wybitnego Projektu Architektonicznego 2011 roku w Polsce, gmach Warsaw Spire.

Będzie to kompleks trzech budynków- najwyższa wieża sięgać ma 220 metrów i towarzyszyć mają jej dwa kolejne gmachy o wysokości 55 metrów. Daje to imponujących rozmiarów powierzchnię biurową sięgającą 100 000 m2. Kompleks został zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

Inwestycja zlokalizowana jest w centrum miasta, przy Rondzie Daszyńskiego, tuż obok Hotelu Hilton. Prace budowlane zostały rozpoczęte w połowie 2011 roku od wykonywania ścian szczelinowych ograniczających bryłę budynku na pięciu kondygnacjach podziemnych, na których powstanie parking dla ponad 1200 samochodów.

<< Oto Ranking Top 10 wieżowców Archiramy!

Z pewnością warto przyjrzeć się jeszcze głębiej temu interesującemu przedsięwzięciu. Według utworzonych przez architektów wizualizacji Warsaw Spire to niewątpliwie perełka konstrukcyjna. Świadczy o tym przede wszystkim charakterystyczna forma wieży. Mianowicie jest ona skonstruowana w postaci podwójnej szklanej fasady, której zewnętrzne lustro wybija się ponad bryłę wieży. Zabieg ten sprawia, że cały gmach nabiera niemal futurystycznego charakteru, który działa na nasze doznania wizualne.

Projekt Warsaw Spire zdecydowanie aspiruje do miana jednego z bardziej charakterystycznych punktów panoramy Warszawy. Mianowicie wyobrażenie o nowoczesnym oraz funkcjonalnym centrum biurowo-konferencyjnym zostało urzeczywistnione w postaci swoistej spirali wzbijającej się ku przestworzom. Spirala ta powstaje z połączenia stali oraz szkła. Jest to połączenie w ostatnich czasach bardzo popularne nie tylko w Polsce ale i na świecie, widoczne np. w tak głośnych inwestycjach jak Sky Tower Wrocław, Cosmopolitan Warszawa czy wspomniana Złota 44.

<< Chcesz zobaczyć najciekawsze polskie wieżowce?

Projekt Warsaw Spire jest nacechowany rozmachem godnym europejskiej stolicy i wpisuje się w trendy architektoniczne obecne w Londynie czy Berlinie. Uważa się, że projektowane dla Warszawy wieże dość trafnie wkomponują się w architekturę całego miasta. Co więcej, należy zaznaczyć, że pomyślano także o zagospodarowaniu przestrzeni pomiędzy budynkami kompleksu Warszawskiej Spirali. Powstanie tam dostępny dla mieszkańców plac, zagospodarowany zielenią oraz elementami małej architektury, fontannami, restauracjami i sklepami.

Warsaw Spire, podobnie jak inne wieżowce staje się nieodłącznym atrybutem warszawskiej aglomeracji. Z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy inwestycji Ghelamco Poland.

Autor: Marcin Boroń
Zdjęcia: Ghelamco Poland
Data publikacji: 23.08.2012 12:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!