archirama.pl

Warszawa 2.0 - KOSTKA BAUMA

O czym marzą Warszawiacy, jak mogliby zmienić swoją stolicę. Zamiast bujać w obłokach, można zacząć działać, nawet od tak przyziemnych rzeczy jak...wreszcie porządny chodnik! Takie rzeczy tylko w cyklu komiksowym Pawła „Pawki” Kłudkiewicza „Warszawa 2.0”. Jedynie w Archiramie zobaczysz kolejne odsłony cyklu, który ma szansę obrócić do góry nogami stolicę Polski

Warszawa 2.0 - KOSTKA BAUMA

Warszawa 2.0 - KOSTKA BAUMA

Fot: Paweł Kłudkiewicz

KOSTKA BAUMA, Kostka Bauma dla Warszawy

Zawsze denerwowali mnie przeciwnicy kostki Bauma. Dla mnie jej tandeciarski, krzepki i optymistyczny kształt jest wszak jednym z symboli polskich aspiracji lat 90. – ku modernizacji i castoramizacji. Tacy byliśmy (jeszcze wczoraj). Ale mamy już lata dziesiąte XXI wieku wiec czas na estetyczne sublimacje starego pomysłu na betonowe Lego. Elementy układające się w nieskończony napis „WAWA” tworzyłby chodnik skrojony na miarę dzisiejszej stolicy: mentalnie będącej jeszcze wciąż w epoce kostki Bauma, ale rok za rokiem odkrywającej swoją lokalność.

Paweł „Pawka” Kłudkiewicz

Jest z wykształcenia architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako rysownik i ilustrator. Jego debiut to komiks opublikowany w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu – 2005). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jak sam mówi, rzadko korzysta ze swoich architektonicznych umiejętności, skupia się bowiem głównie na rysowaniu i komiksach. Ale obie miłości udało mu się połączyć w cyklu krótkich komiksów – „Warszawa 2.0”. Cały sens tego rysunkowego min-serialu kryje się w nazwie – 2.0 to powszechnie stosowany skrót oznaczający nową wersję programu komputerowego. Kłudkiewicz zupgrade’ował – „ulepszył” istniejące, charakterystyczne obiekty Warszawy, nierzadko nadając im zupełnie nowy sens. Poprzez krótkie, komiksowe rysunki zrealizował swoje odjechane architektoniczne wizje.

Zdjęcia: Paweł Kłudkiewicz
Data publikacji: 22.06.2011 14:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!