Architektura
ARCHITEKTURA

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN

  • Komentarze

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Fot: Paweł Kłudkiewicz

Skoro Warszawa ma potencjał i aspiracje to czemu by nie wzorować się na światowych gigantach, oczywiście z dozą własnej oryginalności. Skoro w Nowym Jorku King-Kong wspinał się po Empire State Building, to czemu Pałac Kultury miałby nie mieć swojego własnego naczelnego? Takie rzeczy tylko w cyklu komiksowym Pawła „Pawki” Kłudkiewicza „Warszawa 2.0”. Jedynie w Archiramie zobaczysz kolejne odsłony cyklu, który ma szansę obrócić do góry nogami stolicę Polski

PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Nie ma chyba bardziej stałego i bardzo w tej stałości męczącego, punktu w dyskusji o polskiej architekturze niż PKiN. Co druga osoba w naszym kraju ma gotową receptę na jego przebudowę, wyburzenie, zamianę, przekształcenie. Być może nadszedł czas by doprowadzić tą dyskusję do granic absurdu. Nie podoba się Pałac taki, jaki jest? Proszę bardzo – oto pomysł jego przebudowy. Ta gigantyczna blaszana małpa uganiająca się w nieskończoność, 24 godziny 7 dni w tygodniu, za zawieszonym na Pałacu samolocikiem  to pomysł najgłupszy z możliwych. To słaby żart, opowiadany w nieskończoność – a więc mało śmieszny tym bardziej. Miejmy nadzieję że to już ostatnia odpowiedz na równie głupie pytanie „Co zrobić z Pałacem?”. Skojarzenie z King Kongiem – nieuzasadnione.

Paweł „Pawka” Kłudkiewicz

Jest z wykształcenia architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako rysownik i ilustrator. Jego debiut to komiks opublikowany w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu – 2005). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jak sam mówi, rzadko korzysta ze swoich architektonicznych umiejętności, skupia się bowiem głównie na rysowaniu i komiksach. Ale obie miłości udało mu się połączyć w cyklu krótkich komiksów – „Warszawa 2.0”. Cały sens tego rysunkowego min-serialu kryje się w nazwie – 2.0 to powszechnie stosowany skrót oznaczający nową wersję programu komputerowego. Kłudkiewicz zupgrade’ował – „ulepszył” istniejące, charakterystyczne obiekty Warszawy, nierzadko nadając im zupełnie nowy sens. Poprzez krótkie, komiksowe rysunki zrealizował swoje odjechane architektoniczne wizje.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Paweł Kłudkiewicz
Data publikacji: 22.06.2011 13:59
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.