archirama.pl

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN

Skoro Warszawa ma potencjał i aspiracje to czemu by nie wzorować się na światowych gigantach, oczywiście z dozą własnej oryginalności. Skoro w Nowym Jorku King-Kong wspinał się po Empire State Building, to czemu Pałac Kultury miałby nie mieć swojego własnego naczelnego? Takie rzeczy tylko w cyklu komiksowym Pawła „Pawki” Kłudkiewicza „Warszawa 2.0”. Jedynie w Archiramie zobaczysz kolejne odsłony cyklu, który ma szansę obrócić do góry nogami stolicę Polski

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Warszawa 2.0 - PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Fot: Paweł Kłudkiewicz

PRZEBUDOWA PKiN, Druga sala kongresowa wewnątrz przerażającej blaszanej małpy.

Nie ma chyba bardziej stałego i bardzo w tej stałości męczącego, punktu w dyskusji o polskiej architekturze niż PKiN. Co druga osoba w naszym kraju ma gotową receptę na jego przebudowę, wyburzenie, zamianę, przekształcenie. Być może nadszedł czas by doprowadzić tą dyskusję do granic absurdu. Nie podoba się Pałac taki, jaki jest? Proszę bardzo – oto pomysł jego przebudowy. Ta gigantyczna blaszana małpa uganiająca się w nieskończoność, 24 godziny 7 dni w tygodniu, za zawieszonym na Pałacu samolocikiem  to pomysł najgłupszy z możliwych. To słaby żart, opowiadany w nieskończoność – a więc mało śmieszny tym bardziej. Miejmy nadzieję że to już ostatnia odpowiedz na równie głupie pytanie „Co zrobić z Pałacem?”. Skojarzenie z King Kongiem – nieuzasadnione.

Paweł „Pawka” Kłudkiewicz

Jest z wykształcenia architektem, absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracuje jako rysownik i ilustrator. Jego debiut to komiks opublikowany w Antologii Piłkarskiej (Kultura Gniewu – 2005). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jak sam mówi, rzadko korzysta ze swoich architektonicznych umiejętności, skupia się bowiem głównie na rysowaniu i komiksach. Ale obie miłości udało mu się połączyć w cyklu krótkich komiksów – „Warszawa 2.0”. Cały sens tego rysunkowego min-serialu kryje się w nazwie – 2.0 to powszechnie stosowany skrót oznaczający nową wersję programu komputerowego. Kłudkiewicz zupgrade’ował – „ulepszył” istniejące, charakterystyczne obiekty Warszawy, nierzadko nadając im zupełnie nowy sens. Poprzez krótkie, komiksowe rysunki zrealizował swoje odjechane architektoniczne wizje.

Zdjęcia: Paweł Kłudkiewicz
Data publikacji: 22.06.2011 13:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!