Architektura
ARCHITEKTURA

Warszawa, osiedle Eko-Park

  • Komentarze

Eko-park

Eko-Park koło Pól Mokotowskich

Fot: Daniel Rumiancew
  • Eko-park
  • Eko-park

Eko-Park to luksusowe osiedle czy raczej zespół kolonii mieszkaniowych położony blisko centrum, w pobliżu Pola Mokotowskiego (ulica Rostafińskich/Chodkiewicza) – jednego z największych terenów rekreacyjnych Warszawy. (Z)budowany jest na blisko 19 hektarach. Kolejne kwartały realizowane są od 2000 roku według projektów znanych biur (APA Kuryłowicz, DDJM, Bulanda i Mucha Architekci, KAPS Architekci, Grupa 5), zgodnie z planem urbanistycznym Stefana Kuryłowicza. W jego biurze powstał także projekt pierwszego zespołu mieszkaniowego, nagrodzonego w konkursie Życie w Architekturze jako Najlepszy budynek Warszawy lat 2002-2003. Przy głównej alei osiedla – wysadzanej topolami ulicy Biały Kamień – stoją nie należące do tego założenia, ale kompozycyjnie z nim powiązane budynki mieszkalne autorstwa pracowni JEMS Architekci, o wyrafinowanej, neomodernistycznej formie.
Na tle osiedli wzniesionych w ostatnich kilkunastu latach Eko-Park wyróżnia się jakością architektury i przestrzeni wspólnych. W części sąsiadującej z Polem Mokotowskim znajduje się niska zabudowa – otoczone ogrodami wielorodzinne domy. Ich formy nawiązują do niektórych osiedli z lat 20. i 60. (głównie holenderskich, szwedzkich), ale bez przesadnych neoawangardowych stylizacji.
W głębi osiedla budynki tracą kameralny i ekskluzywny charakter, przemieniając się w ponaddziesięciopiętrowe bloki o zróżnicowanej architekturze.
Mieszkańcy Eko-Parku nie podzielą raczej losu „zamarinowanych” w gated communities (zob. „A-m” 2/08). Jego teren jest otwarty, a między domami zaprojektowano liczne przestrzenie, które mają wzmacniać relacje sąsiedzkie i generować poczucie wspólnoty.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Wojciech Kryński, Daniel Rumiancew
Data publikacji: 8.06.2011 12:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.