archirama.pl

Warszawa, osiedle Eko-Park

Eko-park

Eko-Park koło Pól Mokotowskich

Fot: Daniel Rumiancew

Eko-Park to luksusowe osiedle czy raczej zespół kolonii mieszkaniowych położony blisko centrum, w pobliżu Pola Mokotowskiego (ulica Rostafińskich/Chodkiewicza) – jednego z największych terenów rekreacyjnych Warszawy. (Z)budowany jest na blisko 19 hektarach. Kolejne kwartały realizowane są od 2000 roku według projektów znanych biur (APA Kuryłowicz, DDJM, Bulanda i Mucha Architekci, KAPS Architekci, Grupa 5), zgodnie z planem urbanistycznym Stefana Kuryłowicza. W jego biurze powstał także projekt pierwszego zespołu mieszkaniowego, nagrodzonego w konkursie Życie w Architekturze jako Najlepszy budynek Warszawy lat 2002-2003. Przy głównej alei osiedla – wysadzanej topolami ulicy Biały Kamień – stoją nie należące do tego założenia, ale kompozycyjnie z nim powiązane budynki mieszkalne autorstwa pracowni JEMS Architekci, o wyrafinowanej, neomodernistycznej formie.
Na tle osiedli wzniesionych w ostatnich kilkunastu latach Eko-Park wyróżnia się jakością architektury i przestrzeni wspólnych. W części sąsiadującej z Polem Mokotowskim znajduje się niska zabudowa – otoczone ogrodami wielorodzinne domy. Ich formy nawiązują do niektórych osiedli z lat 20. i 60. (głównie holenderskich, szwedzkich), ale bez przesadnych neoawangardowych stylizacji.
W głębi osiedla budynki tracą kameralny i ekskluzywny charakter, przemieniając się w ponaddziesięciopiętrowe bloki o zróżnicowanej architekturze.
Mieszkańcy Eko-Parku nie podzielą raczej losu „zamarinowanych” w gated communities (zob. „A-m” 2/08). Jego teren jest otwarty, a między domami zaprojektowano liczne przestrzenie, które mają wzmacniać relacje sąsiedzkie i generować poczucie wspólnoty.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Wojciech Kryński, Daniel Rumiancew
Data publikacji: 8.06.2011 12:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!