Office Tower, nowy punkt na mapie Warszawy, zaprojektowany przez Schmidt Hammer Lassen Architects, jest usytuowany przy Rondzie ONZ. Ten 188-metrowy budynek ma być warszawskim markerem przestrzennym, który jednocześnie stara się podkreślić i wykorzystać historyczny charakter dzielnicy. Jest planowany jako zastępstwo dla Ilmetu, budynku, który mimo stosunkowo niedawnego czasu powstania, już uznawany jest za przestarzały. Ten ostatni bywa nazywany wieżowcem Mercedesa, bo logo tej firmy wieńczy dach biurowca.
nowy drapacz chmur
Office Tower ma swą wysokością przewyższyć Pałac Kultury i Nauki. Może stać się ważnym punktem w skylinie Warszawy.
Office Tower Warsaw składa się z trzech modułów z wysokościami rosnącymi w kierunku wschodnim. Biurowiec będzie miał niemal całkowicie szklane fasady, które pozwolą na swobodne przenikanie się wnętrza z otoczeniem, a pochylone dachy budynku zapewniają sprzyjające warunki oświetleniowe sąsiadującym budynkom.
Forma wieżowca łączy w pewien sposób poziom dachu z poziomem ulicy - efektowne sklepienie lobby odnosi się do kształtu szczytów budynku, co powoduje, że odbieramy go jako rzeźbiarską formę. Drapacz chmur będzie miał dolne partie tak zaprojektowane, by umożliwić mieszkańcom swobodne poruszanie się przez budynek, stanowiąc jednocześnie swoisty łącznik pomiędzy samym wysokościowcem, znajdującym się przed nim placem i parkiem, a historyczną zabudową Osiedla za Żelazną Bramą. Obiekt jednocześnie ma zawierać w sobie silnie rozwiniętą strefę usługową, by służyć całej okolicy.
wieżowiec od Schmidt Hammer Lassen Architects
Założeniem Office Tower Warsaw jest ponadto redukcja zużycia energii oraz wykorzystanie naturalnych efektów świetlnych, co ma zostać zapewnione dzięki niemal całkowicie przeszklonej elewacji. Zminimalizowanie udziału instalacji w projekcie i zastosowanie urządzeń pasywnych ma pozwolić na doścignięcie światowego poziomu architektury zrównoważonej.
Według mieszkańców stolicy projekt Schmidt Hammer Lassen Architects jest to kolejny wieżowiec Warszawy, który podkreśla rozwój i prestiż miasta. W świadomości warszawiaków dość silnie zakorzeniony jest wzorzec miast amerykańskich, w których liczba wieżowców świadczy o poziomie rozwoju miasta. Jest to pogląd, który ma swoje fundamenty w modelu bogatych miast zza oceanu, do którego Warszawa z uporem dąży.
- 1
- 2

-
W Ameryce Północnej planuje się budowę kilkunastu wieżowców. Najwięcej ma powstać w Toronto. Zobacz, w jakich jeszcze miastach na kontynencie amerykańskim planuje się budowę drapaczy chmur oraz ile ich powstanie! więcej
-
Postęp w architekturze przyczynił się do wzrostu ilości nowoczesnych wieżowców. Z miesiąca na miesiąc na wszystkich kontynentach powstają coraz to nowsze i bardziej spektakularne inwestycje. Aby się w tym nie pogubić, przygotowaliśmy dla was podsumowanie najciekawszych wieżowców, o których Archirama pisała w 2013 roku! więcej
-
Projektowanie wieżowców stało się ostatnimi czasy priorytetem wśród architektów na całym świecie. Ciągle powstają nowe projekty drapaczy chmur, a rywalizacja między projektantami o najwyższy budynek świata ciągle trwa. Prezentujemy wam najnowszy wieżowiec, jaki wybudowano w Singapurze! więcej
-
Grzegorz Piątek po trzech miesiącach pracy na stanowisku stołecznego naczelnika wydziału estetyki zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Przyczyną odejścia krytyka i współzałożyciela Centrum Architektury z pracy były codziennie walki w ratuszu, które nie pozwalały na zajmowanie się ważnymi sprawiami. więcej

- TOP 10 ARCHIRAMY: Najnowsze wieżowce w Ameryce. Zobacz, gdzie planuje się budowę największej ilości drapaczy chmur!
- ARCHITEKTURA: Najlepsze wieżowce na świecie – podsumowanie 2013 roku. Zobacz, o jakich wieżowcach pisała Archirama przez ostatni rok!
- ARCHITEKTURA: Architektura na świecie. Nowy wieżowiec w Singapurze – zakończono budowę! Zobaczcie zdjęcia!
- ARCHITEKTURA: Grzegorz Piątek rezygnuje z pracy w ekipie Hanny Gronkiewicz-Waltz
- WNĘTRZA: Apartament na 47. piętrze Sky Tower we Wrocławiu. Ładniejszy niz w Złotej 44?