archirama.pl

Warszawa zyska nowy drapacz chmur – wieżowiec Office Tower Warsaw

Warszawa wciąż wzbogaca się o nowe wieżowce. Przy Rondzie ONZ wyrośnie 188-metrowy drapacz chmur Office Tower Warsaw projektu Schmidt Hammer Lassen Architects. Co ciekawe wysokościowiec zastąpi istniejący wysoki budynek Ilmetu. Czy dzieło duńskich architektów dorówna stojącemu po sąsiedzku wieżowcowi Rondo 1, jednemu z najpiękniejszych biurowców w Polsce?

Office Tower Warsaw Schmidt Hammer Lassen Architects Warszawa

Office Tower Warsaw - nowy wieżowiec w panoramie Warszawy. Projekt: Schmidt Hammer Lassen Architects

Fot: dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects

Office Tower, nowy punkt na mapie Warszawy, zaprojektowany przez Schmidt Hammer Lassen Architects, jest usytuowany przy Rondzie ONZ. Ten 188-metrowy budynek ma być warszawskim markerem przestrzennym, który jednocześnie stara się podkreślić i wykorzystać historyczny charakter dzielnicy. Jest planowany jako zastępstwo dla Ilmetu, budynku, który mimo stosunkowo niedawnego czasu powstania, już uznawany jest za przestarzały.  Ten ostatni bywa nazywany wieżowcem Mercedesa, bo logo tej firmy wieńczy dach biurowca.

nowy drapacz chmur

Office Tower ma swą wysokością przewyższyć Pałac Kultury i Nauki. Może stać się ważnym punktem w skylinie Warszawy.

Office Tower Warsaw składa się z trzech modułów z wysokościami rosnącymi w kierunku wschodnim. Biurowiec będzie miał niemal całkowicie szklane fasady, które pozwolą na swobodne przenikanie się wnętrza z otoczeniem, a pochylone dachy budynku zapewniają sprzyjające warunki oświetleniowe sąsiadującym budynkom.

Forma wieżowca łączy w pewien sposób poziom dachu z poziomem ulicy - efektowne sklepienie lobby odnosi się do kształtu szczytów budynku, co powoduje, że odbieramy go jako rzeźbiarską formę. Drapacz chmur będzie miał dolne partie tak zaprojektowane, by umożliwić mieszkańcom swobodne poruszanie się przez budynek, stanowiąc jednocześnie swoisty łącznik pomiędzy samym wysokościowcem, znajdującym się przed nim placem i parkiem, a historyczną zabudową Osiedla za Żelazną Bramą. Obiekt jednocześnie ma zawierać w sobie silnie rozwiniętą strefę usługową, by służyć całej okolicy.

wieżowiec od Schmidt Hammer Lassen Architects

Założeniem Office Tower Warsaw jest ponadto redukcja zużycia energii oraz wykorzystanie naturalnych efektów świetlnych, co ma zostać zapewnione dzięki niemal całkowicie przeszklonej elewacji. Zminimalizowanie udziału instalacji w projekcie i zastosowanie urządzeń pasywnych ma pozwolić na doścignięcie światowego poziomu architektury zrównoważonej.

Według mieszkańców stolicy projekt Schmidt Hammer Lassen Architects jest to kolejny wieżowiec Warszawy, który podkreśla rozwój i prestiż miasta. W świadomości warszawiaków dość silnie zakorzeniony jest wzorzec miast amerykańskich, w których liczba wieżowców świadczy o poziomie rozwoju miasta. Jest to pogląd, który ma swoje fundamenty w modelu bogatych miast zza oceanu, do którego Warszawa z uporem dąży.    

Warszawa i jej wieżowce

Projektanci Office Tower Warsaw  stanęli przed dość trudnym zadaniem, z racji kontekstu, w jakim ten budynek ma się znaleźć. Z jednej strony - nieunikniona korespondencja z Rondem 1 - genialnym zwieńczeniem Ściany Zachodniej - który zaprojektowała najsłynniejsza amerykańska pracownia architektoniczna Skidmore Owings and Merrill

Z drugiej - silnie naznaczony historycznie obszar Osiedla za Żelazną Bramą, zbudowanym według zasad Le Corbusiera, w swoim założeniu obszar usługowo -handlowy.

Na piewszy rzut oka wieżowiec wydaje się po prostu zgrupowaniem trzech powycinanych prostopadłościanów.  W panoramie Warszawy zdaje się być kolejnym wysokościowcem o niezbyt ciekawej elewacji, której podziały wynikają jedynie z uwarunkowań konstrukcyjnych. 

Jednak pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects udało się wpisać drapacz chmur w charakter przestrzeni, w której ma on stanąć. Jego dosyć prosta i przemyślana forma sprawia, iż mimo swoich rozmiarów, nie zakłóca on integralności otoczenia, otwarcie lobby na potrzeby mieszkańców nawiązuje do założeń projektowych przestrzeni, w której się znajduje, a jednocześnie ma szansę stać się ważnym punktem w panoramie Warszawy.

 

Czytaj też: Najwyższy budynek świata - Kingdom Tower w Dżuddzie. Będzie miał kilometr wysokości!

Autor: Mbitner
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Schmidt Hammer Lassen Architects
Data publikacji: 12.12.2011 14:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!