archirama.pl

Warszawski Jazdów. Tajemnicze osiedle

Ukryte w zieleni bryły drewnianych domków fińskich to pamiątka pierwszego etapu odbudowy Warszawy. Drewniana „wioska” sąsiaduje z gmachem Sejmu...

Domek finski, fot. z archiwum Joanny Jaszuńskiej

Domek finski, fot. z archiwum Joanny Jaszuńskiej, ok. 1970

Małe drewniane domki w odległości kilkudziesięciu metrów od parlamentu – czy coś podobnego istnieje w jakimkolwiek innym mieście?

Bryły domów liczą sobie już przeszło pół wieku. Osiedle ma szczególną historie – w całości sprowadzone zostało z zagranicy. Domki były częścią fińskich reparacji wojennych dla Związku Radzieckiego. Związek Radziecki przekazał Warszawie, 500 rozebranych na części budynków dostarczyła nad Wisłę Armia Czerwona, 90 budynków stanęło w Jazdowie, tworząc pierwsze zrealizowane po wojnie w stolicy osiedle mieszkaniowe.  W zmontowanych w 1945 roku fińskich domkach zamieszkali architekci i projektanci z Biura Odbudowy Stolicy. Z założenia całe osiedle miało być tymczasowe – ale, jak wiele prowizorek, pozostało, zmieniając się z czasem w jedno z najbardziej malowniczych osiedli Warszawy. Plany wyburzenia domków fińskich wracają i być może osiedle już wkrótce zniknie.

O jego zachowanie apeluje wielu mieszkańców miasta, architektów i urbanistów. O historii i roli tego niezwykłego osiedla opowiada wystawa, którą od 21 marca 2014 będzie można ogladać w centrum Warszawy.


Minionego lata byłam jedną z grupy szczęśliwców, którzy mieli przyjemność w ramach inicjatywy “Otwarty Jazdów” animować kulturalnie ten zapomniany zakątek stolicy. Uczestnikami warsztatów, spotkań były setki osób, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że nastąpiła istotna zmiana w sposobie spędzania wolnego czasu. Rundkę spacerową po Starówce lub Łazienkach powoli wypierają bardziej angażujące i aktywizujące formy odpoczynku. Wiele osób ma ochotę choćby w weekend stać się twórcą, ogrodnikiem czy rzemieślnikiem. Choć przez kilka godzin zrelaksować się wśród zieleni, poczuć się jednym z członków, bardzo otwartej i zżytej ze sobą społeczności sąsiedzkiej. Zapraszając do obejrzenia wystawy zachęcam do refleksji i odwiedzenia Jazdowa, za chwilę może go już nie być – podsumowuje Katarzyna Brańska, autorka wystawy

Wystawa pokazuje historię Jazdowa – od  ogrodów Królowej Bony, przez dzieje osiedla związane z powojenną odbudową Warszawy po współczesność. Na planszach zobaczyć można także znanych mieszkańców osiedla i fotografie z licznych akcji kulturalnych projektu „Otwarty Jazdów”, które były realizowane  na terenie osiedla domków fińskich w Warszawie.


Wystawa czynna 21 marca – 23 kwietnia 2014
Plac Zamkowy w Warszawie

Po zakończeniu wystawy plansze umieszczone zostaną przy deptaku prowadzącym przez Jazdów.

Zdjęcia: materiały prasowe wystawy Warszawski Jazdów
Data publikacji: 12.03.2014 16:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!