Architektura
ARCHITEKTURA
SARP przygotowuje zmiany w Pasażu Wiecha

Warszawski Zodiak odzyska swoją dawną świetność

  • Komentarze

Co wywróżył sobie warszawski Zodiak?

Pawilon Zodiak dzisiaj

Fot: Wistula/WIKIMEDIA
  • Co wywróżył sobie warszawski Zodiak?

Pawilon Zodiak powróci na kulturalną mapę Warszawy. Po czterech latach starań warszawski oddział SARP uzyskał zgodę na zagospodarowanie budynku usługowego Zodiak na Pasażu Wiecha w centrum stolicy.

15. października SARP ogłosił, że uzyskał zgodę na zagospodarowania pawilonu Zodiak wybudowanego w centrum Warszawy w latach 60. ubiegłego wieku jako część Pasażu Wiecha. Przez lata budynek zaprojektowany przez Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego popadał w ruinę i obecnie w żadnym stopniu nie przypomina swojego kształtu widocznego na zdjęciach sprzed lat.

Zobacz więcej na temat planów SARP

SARP zamierza przywrócić oryginalny kształt Zodiaka z zewnętrzną klatką schodową, tarasem, mozaiką oraz neonem zwieńczającym całość założenia. Planowana jest jednak całkowita zmiana przeznaczenia pawilonu, w którym pierwotnie znajdowała się kwiaciarnia i kawiarnia z tarasem i letnimi parasolami. W środku znajdzie się Warszawski Pawilon Architektury Zodiak, w którym prezentowane będą projekty, ekspozycje oraz plany dotyczące architektury i urbanistyki stolicy.

Przeczytaj więcej o pawilonie Zodiak

Z powodu złego stanu technicznego SARP poszukuje obecnie środków na remont pawilonu, a konkurs na jego ostateczny kształt zostanie zorganizowany na przełomie 2013 i 2014 roku. Już teraz wiadomo jednak, że znaczna część ekspozycji będzie obejmować modele miasta, a jej główną częścią będzie makieta i wizualizacje Warszawy.

przeczytaj rowniez
Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Wistula/WIKIMEDIA, Rutowska Grażyna/Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.10.2013 16:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.