archirama.pl

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Tropikalna wyspa pod Berlinem. Zobaczcie bryłę, w której Niemcy zamknęli tropikalna wyspę! Galeria zdjęć

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Niemcy znaleźli sposób na zatrzymanie lata przez cały rok. W ogromnej bryle hali zlokalizowanej pod Berlinem zamknęli tropikalną wyspę. Dzięki temu mogą cieszyć się 365 dni w roku wakacyjną, upalną atmosferą.

Warto zobaczyć i odwiedzić. Tropikalna wyspa pod Berlinem. Zobaczcie bryłę, w której Niemcy zamknęli tropikalna wyspę! Galeria zdjęć
Fot: materiały prasowe

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie Tropical Island, ta nazwa mówi wszystko. W nietypowej bryle zlokalizowanej około 35 km od Berlina zamknięto tropikalny kurort, nad morzem w sąsiedztwie laguny. 

Wakacje 2013: największa na świecie bryła hali

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Hala Tropical Island pierwotnie pełniła funkcję zakład produkcji sterowców. Bryła ma 360 m długości, 210 szerokości i 107 m wysokości! Oznacza to, że w podberlińskiej bryle zmieści się na stojąco nowojorska Statua Wolności, a paryską Wieżę Eiffla można bez problemu wewnątrz położyć. Powierzchnia hali to 66 tys. mkw. Dach z kolei ma 70 tys. mkw. Do budowy bryły wykorzystano prawie 14.000 ton stali. By wykorzystywać halę jako tropikalną krainę wypoczynku, po jej południowej stronie za mocowano specjalną folię przepuszczającą promienie UV. 

Warto zobaczyć: bryła pod Berlinem

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Tropical Islands to bryła hali, w której ukryto atrakcje regionów Pacyfiku i Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Jej przestrzeń dzieli się na kilka  stref. W części tropikalnej znajduje się Morze Południowe, Laguna Bali, Las Tropikalny, Wioska Tropikalna, a także dziecięcy Klub Tropino oraz obozowisko w Lesie Tropikalnym z komfortowymi bungalowami i pokojami. Użytkownicy mogą także korzystać z najwyższej w Niemczech zjeżdżalni wodnej.
Morze Południowe ma powierzchnię  3 tys. mkw i temperaturę wody 28°C. Turyści mogą wypoczywać na leżakach dostępnych na plaży o powierzchni 200 mkw. Specjalna folia umieszczona po południowej stronie hali przepuszcza do środka promienie UV, co oznacza, że plażowicze mogą nabrać naturalnej opalenizny.

Laguna Bali ze sztucznymi falami, dwoma zjeżdżalniami i jacuzzi ma z kolei powierzchnię 1200 mkw  i temperaturę wody 32°C. W miejscu gdzie graniczy z Lasem Tropikalnym, znajduje się grota i wodospad. W sąsiedztwie laguny zlokalizowano także noclegowe bungalowy. Za projekt tej części Tropical Island odpowiedzialny jest pochodzący z Australii Made Wijaya (poprzednie nazwisko: Michael White).
Las tropikalny tworzy około 50 tys. roślin, krzewów i roślin płożących z 600 gatunków. Większość z nich została przeniesiona do bryły Tropical Islands z regionu azjatyckiego Pacyfiku i Ameryki Południowej. Aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki nad lasem rozciągnięto folię o powierzchni 20 mkw, która wpuszcza do środka światło słoneczne, dzieki czemu rośliny spokojnie rosną, a owoce dojrzewają. W lesie tropikalnym wije się ścieżka o długości około 1 km. Nad namorzynami zaś rozpięto most, z którego można przyglądać się różnym gatunkom ryb i żółwi. Korony drzew zaś zamieszkują tropikalne gatunki ptaków. Tę część bryły zaprojektowali architekci i projektanci krajobrazu z Ameryki Południowej, Sri Lanki, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Za całokształt planowania krajobrazowego odpowiedzialny jest Haruyoshi Ono. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Island Ballooning. Turyści mogą zafundować sobie przelot balonem i z wysokości 55 m podziwiać z góry Strefę Tropikalną i Strefę Saun.

Wakacje 2013: bryła Tropical Island oferuje także noclegi

Wakacje 2013. W sąsiedztwie Strefy Tropikalnej i Strefy Saun znajdują się obozowiska Lasu Tropikalnego składające się z dwu- i czteroosobowych namiotów safari. Zanocować można także w pokojach i bungalowach.

Bryła hali Tropical Island kryje także Wioskę Tropikalną

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Bryła hali Tropical Island kryje także Wioskę Tropikalną, w której znajdują się cztery typowe domy z Tajlandii, Borneo, Bali i Samoa. Architektura każdej bryły została zaprojektowana i wykonana przez architektów i rzemieślników z danego regionu. Następnie bryły przetransportowano do hali Tropical Islands.
Wejście do Wioski Tropikalnej tworzy Brama Bali o wysokości 14 m, która prowadzi do Pawilonu Bali budowanego według proporcji estetycznych balijskiej świątyni. W jego bryle znalazły się bungalowy. Bryłę Domu z Borneo zaś zaprojektowano według zasad plemiona Orang Ulu. Tamtejsze budowle mogą mieć długość do 100 m i nierzadko mieszka w nich cała wieś.
Dom Tajski wykonany jest z drewna i bambusa mieści się w nim restauracja, bar oraz kolejne noclegowe bungalowy. Ostatnia budowla to typowa polinezyjska chata mieszkalna nazywana Samoa „Fale“.

Strefa saun

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Berlinie. Wakacje 2013. W bryle Tropical Island znajduje się także największa w Europie Strefa Saun, z siedmioma obszarami wellness. Architektura tej strefy zainspirowana została takimi obiektami jak Świątynia Elefanty w Indiach, kompleks świątynny Angkor Wat w Kambodży, gejzery Waiotapu z Nowej Zelandii czy Kanionu Alcantara na Sycylii. Na powierzchni 10 tys. mkw znajdują się sauny, łaźnie parowe, a także oferta  dalekowschodnich zabiegów wellness..

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.07.2013 14:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!