Wybierając się do Podzamcza położonego niedaleko Zawiercia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto zobaczyć i zatrzymać się na noc w hotelu Poziom 511. Niewielka wieś, położona w województwie śląskim słynie przede wszystkim z ruin średniowiecznej warowni, zamku Ogrodzieniec. Architektura hotelu Poziom 511 zlokalizowana jest na sąsiednim wzniesieniu, a swą nazwę zawdzięcza położeniu 511 m n.p.m. . Za projekt nowej części hotelu odpowiedzialni są architekci z pracowni pdv architekci i Grupa Plus Architecture Studio. Autorami przebudowy dawnego schroniska są architekci Marcin Ciszewski, Rafał Ciszewski.
Architektura hotelu Poziom 511 - jego historia sięga lat 90.
Historia budowy hotelu sięga końca lat 90. ubiegłego wieku. W tym czasie istniejąca już architektura niewielkiego schroniska młodzieżowego została przez lokalnych architektów przeprojektowana na pensjonat. Niedokończona bryła, w stanie surowym zamkniętym stała kilka lat niedokończona.
Architekci musieli spełnić kilka warunków
W tym czasie zmienił się właściciel budynku i plan miejscowy Podzamcza, który umożliwił rozbudowę architektury pensjonatu na miejscu zabudowań gospodarczych. Architekci, projektując nową bryłę musieli spełnić kilka warunków: ograniczyć wysokość budynku, zaprojektować odpowiedni kąt nachylenia dachu a także nadać mu odpowiedni kolor. Najważniejszym obostrzeniem był jednak zakaz zmiany istniejącego ukształtowania terenu. Tak restrykcyjne zasady sprawiły, że architekci musieli przede wszystkim wpisać architekturę budynku z nierówną, pełną wapiennych skał topografię działki.
Podróże po Polsce - architektura hotelu składa się z dwóch brył
Hotel Poziom 511 składa się z dwóch budynków: starego schroniska turystycznego i położonej nieco niżej nowej bryły, w której znalazły się dodatkowe pokoje, basen i sale konferencyjne. Jedna z bryła budynku była w zasadzie już gotowa, w związku z czym architekci postanowili nie zmieniać jej architektury z zewnątrz. Kontrastem dla średniej jakości architektury stało się nowoczesne wnętrze. Zarówno na elewacjach jak i w architekturze wnętrz: holu wejściowym, spa i restauracji wyeksponowano skałę wapienną. We wnętrzu oprócz baru, restauracji i pokoju śniadań rozlokowano na dwóch kondygnacjach 22 pokoje.
Architektura - przeszklony hotel Poziom 511
Architektura dobudowanej bryły połączona jest z nowym budynkiem windą, do której wiedzie przeszklona galeria pełniącą także funkcję podjazdu dla niepełnosprawnych. Jej architektura charakteryzuje się przeszkleniami, które zastosowano nie tylko na elewacji z wejściem oraz we fragmencie skrzydła hotelowego, ale także w wiatrołapie oraz ścianach basenu. Biała, szlifowana posadzka betonowa komponuje się z prawie całym białym holem z obłożoną marmurem recepcją i wykonanym z corianu barem kawowym.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
