archirama.pl

Warto zobaczyć - Podzamcze. Niezwykły hotel w sąsiedztwie ruin. Zobaczcie architekturę Poziomu 511. Galeria zdjęć

Warto zobaczyć. Architektura hotelu Poziom 511 w Podzamczu zlokalizowana jest w sąsiedztwie ruin średniowiecznego zamku w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mimo, tak niezwykłego sąsiedztwa jego nowoczesna architektura idealnie komponuje się z otoczeniem. Galeria zdjęć

Warto zobaczyć - Podzamcze. Niezwykły hotel w sąsiedztwie ruin. Zobaczcie architekturę Poziomu 511. Galeria zdjęć
Fot: Marcin Czechowicz

Wybierając się do Podzamcza położonego niedaleko Zawiercia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto zobaczyć i zatrzymać się na noc w hotelu Poziom 511. Niewielka wieś, położona w województwie śląskim słynie przede wszystkim z ruin średniowiecznej warowni, zamku Ogrodzieniec. Architektura hotelu Poziom 511 zlokalizowana jest na sąsiednim wzniesieniu, a swą nazwę zawdzięcza położeniu 511 m n.p.m.  . Za projekt nowej części hotelu odpowiedzialni są architekci z pracowni pdv architekci i Grupa Plus Architecture Studio. Autorami przebudowy dawnego schroniska są architekci Marcin Ciszewski, Rafał Ciszewski.

Architektura hotelu Poziom 511 - jego historia sięga lat 90.

Historia budowy hotelu sięga końca lat 90. ubiegłego wieku. W tym czasie istniejąca już architektura niewielkiego schroniska młodzieżowego została przez lokalnych architektów przeprojektowana na pensjonat. Niedokończona bryła, w stanie surowym zamkniętym stała kilka lat niedokończona.

Architekci musieli spełnić kilka warunków

W tym czasie zmienił się właściciel budynku i plan miejscowy Podzamcza, który umożliwił rozbudowę architektury pensjonatu na miejscu zabudowań gospodarczych. Architekci, projektując nową bryłę musieli spełnić kilka warunków: ograniczyć wysokość budynku, zaprojektować odpowiedni kąt nachylenia dachu a także nadać mu odpowiedni kolor. Najważniejszym obostrzeniem był jednak zakaz zmiany istniejącego ukształtowania terenu. Tak restrykcyjne zasady sprawiły, że architekci musieli przede wszystkim wpisać architekturę budynku z nierówną, pełną wapiennych skał topografię działki.

Podróże po Polsce - architektura hotelu składa się z dwóch brył

Hotel Poziom 511 składa się z dwóch budynków: starego schroniska turystycznego i położonej nieco niżej nowej bryły, w której znalazły się dodatkowe pokoje, basen i sale konferencyjne. Jedna z bryła budynku była w zasadzie już gotowa, w związku z czym architekci postanowili nie zmieniać jej architektury z zewnątrz. Kontrastem dla średniej jakości architektury stało się nowoczesne wnętrze. Zarówno na elewacjach jak i w architekturze wnętrz: holu wejściowym, spa i restauracji wyeksponowano skałę wapienną. We wnętrzu oprócz baru, restauracji i pokoju śniadań rozlokowano na dwóch kondygnacjach 22 pokoje.

Architektura - przeszklony hotel Poziom 511

Architektura dobudowanej bryły połączona jest z nowym budynkiem windą, do której wiedzie przeszklona galeria pełniącą także funkcję podjazdu dla niepełnosprawnych. Jej architektura charakteryzuje się przeszkleniami, które zastosowano nie tylko na elewacji z wejściem oraz we fragmencie skrzydła hotelowego, ale także w wiatrołapie oraz ścianach basenu.  Biała, szlifowana posadzka betonowa komponuje się z prawie całym białym holem z obłożoną marmurem recepcją i wykonanym z corianu barem kawowym.

 

Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 17.04.2013 19:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!