archirama.pl

Wieża Eiffla. Wakacje 2013: Paryż. Co zobaczyć w Paryżu. Warto zobaczyć wieżę Eiffla

Wieża Eiffla to symbol Paryża. Udając się na wakacje 2013 warto zobaczyć tę niezwykłą konstrukcję, która od 124 lat góruje nad Paryżem

Wieża Eiffla. Wakacje 2013: Paryż. Co zobaczyć w Paryżu.

Wakacje 2013. Sprawdźcie dlaczego warto zobaczyć wieżę Eiffla

Fot: Photos.com

Wieża Eiffla wznoszona była w latach 1887 – 1889 z okazji wystawy światowej w Paryżu i była pionierskim osiągnięciem techniki. Około 300 robotników zatrudnionych w firmie Gustaw Eiffel (jak się powszechnie sądzi Eiffel nie był architektem, lecz Stephen Sauvestre) budowało stalową, kratownicową konstrukcję z około 18 tys. prefabrykowanych elementów, które były mocowane na około 2,5 mln nitów. Konstrukcję wieży Eiffla wspierają cztery podstawy, każda o boku 25 m. W sumie do budowy wieży Eiffla wykorzystano 7000 ton stali.  Jej całkowita masa (wraz z betonowymi filarami to około 10 tys. ton).

Wieża Eiffla miała stać tylko 20 lat

Początkowo planowano, że wieża Eiffla będzie stała tylko 20 lat, ale jej konstruktor Gustaw Eiffel nie chciał, aby została rozebrana. Założył na niej laboratorium astronomiczne i meteorologiczne. Ostatecznie zaczęto ją wykorzystywać jako wieżę radiową. Szybko stała się też symbolem Paryża i atrakcją turystyczną jako punkt widokowy.

Wakacje 2013: wieże Eiffla ponad 300 metrów wysokości

Wieża Eiffla do 1930 roku była najwyższą na świecie budowlą. Ma wysokość 300,5 m (z anteną 324 m), a jej fundamenty wprowadzone są na głębokość od 8 do 14 m. Od początku istnienia wysokość wieży Eiffla zwiększyła się o 12 m. Wydłużana była kilkukrotnie przez montaż coraz wyższych anten. Jej konstrukcja podczas silnego wiatru może przechylać się nawet o 7 m. 

Warto zobaczyć w Paryżu: wieża Eiffla

Wieża Eiffla malowana jest średnio co 7 lat. Na pokrycie budowli farbą potrzeba przeszło 50 ton farby. Wieża Eiffla ma 3 tarasy widokowe. Umieszczone są na wysokościach: 57 m, 115 m i 275 m. Aby wejść po schodach na sam szczyt trzeba pokonać 1665 stopni. W latach 1980–1985 wieża Eiffla przeszła renowację. Po remoncie konstrukcja ważył o 34 t mniej i zyskała 352 reflektory oświetlające jej konstrukcję.

Wieża Eiffla – Gustaw Eiffel nie był prawdziwym konstruktorem budowli

W rzeczywistości pomysłodawcami konstrukcji wieży Eiffla byli pracownicy Gustawa Eiffela -  Maurice Koechlin i Émile Nouguier. 18 września 1884 roku wraz ze swoim szefem opatentowali konstrukcję, a 12 grudnia tego samego roku Eiffel odkupił prawa autorskie i prawa własności intelektualnej od prawdziwych konstruktorów. Budowa wieży Eiffla kosztowała 7,8 mln franków (ok. 65 mln pln). Przeszło ¾ kosztów zwróciło się już po 5 miesiącach funkcjonowania wieży Eiffla. Od chwili udostępnienia wieży Eiffla dla turystów odwiedziło ją ponad 200 milionów osób.

 

 

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Photos.com, Maurice Koechlin, Émile Nouguier / Wikipedia, M. G. Loppé / Wikipedia
Data publikacji: 23.05.2013 12:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!