archirama.pl

Wieża mieszkalna na warszawskim osiedlu Eko-Park

Architekci odrzucili dyktaturę kąta prostego i ograne neomodernistyczne chwyty. Budynek ma wieloboczny, łamany rzut – widać, że projektanci kształtowali bryłę, a nie tylko elewację

Eko-Park

Elewacja frontowa budynku b7b, Osiedle mieszkaniowe Eko-Park, Warszawa

Fot: Marcin Czechowicz

Początkowo każdy nowy kwartał warszawskiego osiedla Eko-Park (powstającego od 2000 roku) był architektonicznym wydarzeniem, jak ten zaprojektowany przez Magdalenę Staniszkis, odwołujący się do najlepszych tradycji projektowych warszawskiej architektury międzywojnia czy zespół Allegretto Stefana Kuryłowicza, w którym niskie bloki z zielonymi dachami i mnóstwem tarasów wyraźnie nawiązują do członu „eko” z nazwy całego założenia. Jednak nowsze domy zespołu Eko-Park rozczarowują. Są coraz wyższe i bardziej sztampowe. Obiekty sygnowane przez uznane pracownie ciągle sytuują się powyżej polskiej średniej, ale wypadają słabo na tle zabudowy zrealizowanej wcześniej. Budynki utrzymują już tylko neomodernistyczną stylistykę – płaskie dachy, duże przeszklenia, balkony, tarasy, donice przyścienne, gładkie ściany fragmentami obłożone drewnem. Indywidualna kompozycja tych elementów odróżnia poszczególne obiekty, ale nadal pozostaje wrażenie, że są one przyklejone tylko dla ozdoby, trochę jak kolumienki i gzymsy dekorujące eklektyczne kamienice. Pogarszają się także warunki zamieszkania. Przy dużej gęstości zabudowy większość mieszkańców patrzy sobie w okna, a apartamenty zlokalizowane na niższych piętrach, od strony dziedzińców, mają niewiele światła.

Z tej nudnej układanki wybija się najnowszy budynek zaprojektowany przez Grupę 5. Po pierwsze jest to punktowiec, podczas gdy większość sąsiednich bloków ukształtowano na rzucie podkowy, z wieloma klatkami. Aby wyróżnić się jeszcze bardziej, architekci odrzucili dyktaturę kąta prostego i ograne neomodernistyczne chwyty. Budynek ma wieloboczny, łamany rzut. Widać, że projektanci kształtowali bryłę, a nie tylko elewację, dzięki czemu całość przypomina rzeźbę. Szczyt wieży ścięto, przez co zyskała dynamiczny charakter i wydaje się znacznie wyższa niż jest. Ścięto również płytki podcień od strony wejścia głównego, dzięki czemu wchodząc do budynku można odnieść wrażenie, że zaraz się zawali.

Rzeźbiarskim elementem wieży są też różnej wielkości wnęki loggii. Mają ciemnozielony kolor kontrastujący z jasnymi elewacjami, co daje efekt przebicia skóry budynku i odkrycia jego miąższu. Pionowe linie przecinające elewacje pod lekkim skosem, wzmagają wrażenie rozedrgania bryły i powodują, że płaskie ściany wydają się bardziej plastyczne.

Rozczarowuje jednak typowa kolorystyka i materiały. Elewacje wyłożono piaskowcem, a biegnące wzdłuż linie wykonane są z ustawionych na sztorc płyt ciemnozielonego granitu. Wnęki loggii pokrywa stonowany, zielony tynk. Eleganckie materiały łagodzą drapieżność obiektu, z pewnością są też ukłonem w stronę klientów Eko-Parku, którzy zazwyczaj nie szukają awangardowej architektury, a budynków potwierdzających ich wysoki status materialny. Rozwiązaniem niezbyt udanym kompozycyjnie są ujęte grupami okna w pionowych wnękach. Sprawiają wrażenie przedzielonych otworami klasycyzujących pilastrów.

Punktowiec wieńczy nietypowa forma – wcięcie w górnej części elewacji wypełnione szkłem. Kryje się  w nim dwupoziomowy ogród zimowy apartamentu na najwyższym piętrze.

Przestrzenie ogólne budynku potraktowano standardowo, co wynika z polityki inwestora: stosowania podobnych rozwiązań wykończeniowych na całym osiedlu. Jednak mieszkania są znacznie lepiej doświetlone niż te w okolicznych kwartałach. Graficzny rysunek okien i loggii, który z zewnątrz wydaje się tylko zabawą z formą, od środka ujawnia swój sens – otwory są tam, gdzie wpada najwięcej słońca, rozmieszczone tak, by mieszkańcy nie musieli patrzeć wprost na sąsiednie budynki.

Polska architektura mieszkaniowa bywa nudna do bólu. Eksperymentowania boją się deweloperzy, bo każde odejście od typowości oznacza dla nich niepotrzebne wydatki i zwiększa ryzyko, że projekt nie spodoba się klientom. Budynek Grupy 5 jest trochę jak młody gniewny w nobliwej rodzinie – anarchista z tatuażami i irokezem na głowie wśród gładko uczesanego rodzeństwa.

Budynek B7b w osiedlu mieszkaniowym Eko-Park– etap B3 i B7

Warszawa, rejon ulic Chodkiewicza i Rostafińskich
Autorzy: Grupa 5 sp. z o.o., architekci Roman Dziedziejko, Mariusz Jasiński, Krzysztof Mycielski, Michał Leszczyński, Mikołaj Kadłubowski, Daniel Cwalina, Andrzej Kikowski, Damian Kotwicki
Współpraca: APA Kuryłowicz (w zakresie założeń i rozwiązań urbanistycznych)
Konstrukcja: Biuro Projektów Budownictwa Chodor-Projekt sp. z o.o. – Leszek Chodor, Rafał Podstawka, Anna Nowicka, Łukasz Lech
Instalacje: sanitarne: Dom Pracownia Projektowa – Jerzy Rotowski, Anna Łazarek, Barbara Stolarska-Nowak, Grzegorz Zabrotowicz; elektryczne: ELEKTRO A-Z sp. z o.o. – Damian Adamczyk, Łukasz Bożek
Generalny wykonawca: SPS Construction Spółka z o.o.
Inwestor: EKO PARK SA
Powierzchnia terenu: 755 m2
Powierzchnia zabudowy: 310 m2
Powierzchnia użytkowa: 2210 m2
Powierzchnia całkowita: 3117 m2
Kubatura: 11 630 m3
Projekt: 2004-2007
Realizacja: 2007-2008
Nie podano kosztu inwestycji

Źródło: "Architektura-murator"11/2008
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 9.06.2011 10:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!