archirama.pl

11 WRZEŚNIA WTC. Nowy WTC, czyli Wieża ONE World Trade Center

Po 11 września WTC powstało jak feniks z popiołów. Nowe WTC, czyli wieża ONE WTC albo inaczej Freedom Tower, wyrosła w strefie Ground Zero. Nowoczesny wieżowiec WTC już stał się najwyższym budynkiem Nowego Jorku.

Wieża One WTC góruje nad zabudową Nowego Jorku. Szklana bryła WTC znowu jest najwyższa!

Wieża One WTC góruje nad zabudową Nowego Jorku. Szklana bryła WTC znowu jest najwyższa!

Fot: AFP

Architekci z całego świata odbudowują WTC

Kiedy opadły pierwsze emocje po zamachu z 11 września 2001 roku grupa Lower Manhattan Development Corporation (LMDC) ogłosiła konkurs na projekt nowego World Trade Cnter. Od sierpnia 2002 roku architekci z całego świata nadsyłali swoje propozycje i wizje zagospodarowania ground zero. Ostatecznie w lutym 2003 roku wybrano zwycięzcę. Została nim pracownia Daniel Libeskind Studio, które zaproponowało budowę 4 wieżowców będących najwyższymi drapaczami chmur w NY. Dokładny projekt to wynik współpracy i koordynacji kilu grup w tym: LMDC, Port Authority of New York i New Jersey, City of New York. Co więcej każdy z proponowanych wieżowców posiada swojego architekta. Prawie skończona wieża numer 1 to projekt pracowni Skidmore, Owings & Merrill, wieża 2 powstała w biurze Foster and Partners, wieża 3 to pomysł architektów z biura Richard Rogers Partnership, wieża 4 to dzieło Maki and Associates. Na projekt składają się także inne obiekty. Obiekt pamięci ofiar zamachu na WTC będzie projektu Michael Arada i Petera Walkera. W projekcie znaleziono także miejsce dla muzeum upamiętniającego tragiczny dzień zamachu na WTC 11 września 2001, który został zaprojektowany przez Snøhetta. Rozwiązania komunikacyjne pozostawiono Santiago Calatravie.

>> Tak wyglądały początki odbudowy WTC!

WTC dalej najwyższe w Nowym Jorku

Już nie Empire State Building, a One World Trade Center, wcześniej znana jako Freedom Tower góruje na panoramą Nowego Jorku. Żelbetowy szkielet wieżowca osiągnął już docelowa wysokość 541 metrów. Zawiera się w nim 105 kondygnacji, z czego 82 to kondygnacje użytkowe). Wysokość nowego wieżowca WTC ma także swoje symboliczne znaczenie. 1776 stóp, które osiągnęła szklana bryła to są datą Ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Pierwsze prace budowlane na tym obiektem rozpoczęły się w 27 kwietnia 2006 roku. Zakończenie budowy przewiduje się na trzeci kwartał 2013 roku. Szacunkowo określa się, że budowa One WTC będzie kosztować aż 3,1 miliarda dolarów! Najwyższa wieża w Nowym Jorku na pewno będzie idealną pamiątką, symbolicznie nawiązującą do zawalonych bliźniaczych wież WTC podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: AFP
Data publikacji: 30.08.2012 12:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!