archirama.pl

Wieża widokowa i meble miejskie nad sztucznym jeziorem

W warszawskiej dzielnicy Targówek powstaje sztuczne jezioro. Projekt zagospodarowania przygotowany przez pracownię architektoniczną Rysy Architekci już wkrótce ma doczekać się realizacji

Bryła wieży widokowej nad sztucznym jeziorem. Targówek, Warszawa

Projekt wieży powstał w pracowni Rysy Architekci. Z wieży oglądać będzie można dwuhektarowy zbiornik z dekoracyjną kaskadą i jego otoczenie

Fot: KZ

Nowy zbiornik retencyjny ma znaczenie użytkowe. Będzie chronić okolicę przed wiosennymi podtopieniami i wylewom przebiegającego przez Targówek kanału bródnowskiego. Władze dzielnicy liczą, że stanie się lokalną atrakcją, przyciągając mieszkańców okolicy w rejon Bardowskiego i Skorpiona. Jak na razie, dojazd jest trudny a sam teren nieco zaniedbany.

Przetarg na koncepcję zagospodarowanie nabrzeża nowego jeziora wygrała pracownia architektoniczna Rysy Architekci. Projekt przewiduje przekształcenie przestrzeni nad zbiornikiem w miejsce kojarzące się ze sportem i aktywnym wypoczynkiem. Architekci zaprojektowali pawilon z wypożyczalnią kajaków, plac zabaw, miejsce do grillowania. Solidne bryły na brzegu to skatepark i miejsce do ćwiczenia parkour’u.  

Bryła wieży widokowej

Nad terenem dominować ma wieża widokowa ze ścianką wspinaczkową. Ażurowa bryła ma stalową, otwartą konstrukcję. Każdy z czterech poziomów wieży jest skręcony względem pozostałych, bryła „wiruje”, z każdego z pięter rozciągać się będzie nieco inny widok. Powierzchnia dziewiętnastometrowej wieży służyć będzie jako ścianka wspinaczkowa.

Zakończenie prac planowane jest na letnie miesiące 2015 roku – według zapowiedzi urzędników już w czerwcu 2015 prace zostaną zakończone. Koszt inwestycji – jeziora i modernizacji Kanału Bródnowskiego to ok. 30 mln zł. Fundusze wpłynęły do budżetu dzielnicy jako rekompensata za rozbudowę pobliskiej spalarni śmieci.  


Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 22.04.2015 09:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!