541 metrów – tyle ma osiągnąć następca WTC. Tower One stanie się najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku i jednym z najwyższych na świecie. Jego budowa zbliża się do końca co spowoduje, że obierze on pierwsze miejsce w klasyfikacjo wieżowców Epire State Building. Poprzez architekturę wysokościową i stosowanie nowoczesnych na owe czasy technologii, Nowy Jork kilkanaście lat temu uznawany był za miasto przyszłości. Dzisiaj z tym stwierdzeniem można polemizować. Obecnie na piedestał architektury wysokościowej wychodzi Dubai, czy Tokio. Jednak nie ulega wątpliwości, że bez dorobku Amerykanów, postępująca ewolucja w budowie wieżowców byłaby niemożliwa.
Architektura Empire State Building
Liczbowa architektura tego wieżowca jest imponująca. Otwarty w 1931 roku wieżowiec osiągnął wysokość 443 metry (z anteną znajdującą się na dachu). Sama stalowa konstrukcja wieżowca pochłonęła aż 60 tysięcy ton stali! Do wykończenia ścian, podłóg i piwnic zużyto około 10 milionów cegieł. Podsumowując dalej liczbowe dane Empire State Building, położono w nim aż 5 600 kilometrów kabli telefonicznych!. Na dachu wieżowca znajduje się lądowisko dla zepellinów, jednak po przetestowaniu go, okazało się, że nie jest możliwe na nim bezpieczne zacumowanie zepellina. Zwieńczenie budynku to iglica w stylu Art Deco. Architektura wieżowca jest prosta i klasyczna. Budowanie wieżowców na rzucie litery „H” wcale nie jest przypadkowe. Kształt ten zapewniał maksymalizację powierzchni użytkowej przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym.
>> Zobacz architekturę polskich wieżowców!
Beekman Tower- architektura Ghery’ego
Frank Ghery zawsze zaskakuje swoja architekturą. Zaprojektowany przez niego nowojorski wieżowiec to architektura niespotykana. Budynek został oficjalnie otwarty w lutym 2011 roku i w swoich 267 metrach zawiera zróżnicowaną funkcję. Na pierwszych pięciu kondygnacjach znajduje się publiczna szkoła podstawowa. Ponad szkołą podstawową znajdują się luksusowe apartamenty. Mimo że ich architektura jest intrygująca i niejedna osoba chciałaby tu mieszkać to żaden z apartamentów nie jest na sprzedaż. Mieszkanie można jedynie wynająć. W wieżowcu planuje się także otwarcie miejskiego szpitala i biur.
Wieżowiec Bank of America
W 2007 roku wieżowiec osiągnął zakładaną wysokość niespełna 366 metrów. Architektura wieżowca powstała w biurze Cook+Fox Architects, jego budowa pochłonęła prawie 1 miliard dolarów. Nowoczesna bryła jest obecnie drugim co do wysokości budynkiem Nowego Jorku. Lada chwila prześcignie go Freedom Tower. W Nowym Jorku pierwsze budynki wysokościowe przeplatają się z takimi jak wieżowiec z Bank of America – o nowoczesnej architekturze. W Nowym Jorku, jak w żadnym innym mieście, bardzo dobrze widać postęp architektury w dziedzinie budynków wysokościowych.
>> Oto najlepsze wieżowce na świecie!
Architektura Chrysler Building
Wieżowiec ma 77 pięter co pozwoliło mu osiągnąć wysokość 319 metrów. Jego budowa to okres budowy między innymi Empire State Building. Wieżowiec został ukończony w 1930 roku, więc rok wcześniej niż jego najwyższy w mieście kompan. W latach 30 XX wieku zastanawiano się nad odpowiednim zwieńczeniem wieżowców. Stąd też powstał charakterystyczny w Nowym Jorku element iglicy. Również został wykonany w stylu artdeco i stał się jednym z symboli Nowego Jorku.
Bloomberg Tower – architektura wieżowców Nowego Jorku
Najsmuklejszy wieżowiec w Nowym Jorku ma wysokość 286,8 metrów co daje 54 kondygnacje. Zaprojektowany na rzucie kwadratu wieżowiec to architektura z biura Cesar Pelli & Associates. Otwarcie wieżowca odbyło się w 2004 roku. Wieżowiec posiada szklane, gładkie fasady.

-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
