Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce w Nowym Jorku

Wieżowce w Nowym Jorku! Panorama architektura miasta, które kiedyś uważane było za przyszłość budownictwa. Czy nadal tak jest?

 • Komentarze

Część panoramy Manhattanu

Część panoramy Manhattanu

Fot: AngMoKio / Wikimedia Commons
 • Empire State Building to jeszcze przez chwile najwyższy budynek w Nowym Jorku
 • Podoba wam się architektura wieżowca Empire State Building?
 • Wieżowiec projektu Franka Gheryego
 • Nowoczesna architektura wieżowca Franka Gheryego
 • Architektura wieżowca Bank of America
 • W Nowym Jorku nowoczesne wieżowce przeplatają się z pierwszymi wieżowcami. CO sądzicie o nowoczesnej architekturze Bank of America?
 • Chrysler Building to sztandarowy przykład wieżowca w stylu ArtDeco
 • Chrysler Building to sztandarowy przykład wieżowca w stylu ArtDeco
 • Bloomberg Tower to wieżowiec o niezwykle smukłej sylwecie
 • Nowoczesna fasada Bloomberg Tower odbija od siebie otoczenie
 • Część panoramy Manhattanu

Architektura Nowego Jorku już od końca XIX wieku zaczyna pokaz swoich umiejętności budowlanych i poszukiwania nowych technologii. W ówczesnych czasach budowa wieżowców nie była popularna, a technologia ich budowy wręcz nieznana. Od czego zaczęła się przygoda Nowego Jorku z wieżowcami?

541 metrów – tyle ma osiągnąć następca WTC. Tower One stanie się najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku i jednym z najwyższych na świecie. Jego budowa zbliża się do końca co spowoduje, że obierze on pierwsze miejsce w klasyfikacjo wieżowców Epire State Building. Poprzez architekturę wysokościową i stosowanie nowoczesnych na owe czasy technologii, Nowy Jork kilkanaście lat temu uznawany był za miasto przyszłości. Dzisiaj z tym stwierdzeniem można polemizować. Obecnie na piedestał architektury wysokościowej wychodzi Dubai, czy Tokio. Jednak nie ulega wątpliwości, że bez dorobku Amerykanów, postępująca ewolucja w budowie wieżowców byłaby niemożliwa.

Architektura Empire State Building

Liczbowa architektura tego wieżowca jest imponująca. Otwarty w 1931 roku wieżowiec osiągnął wysokość 443 metry (z anteną znajdującą się na dachu). Sama stalowa konstrukcja wieżowca pochłonęła aż 60 tysięcy ton stali! Do wykończenia ścian, podłóg i piwnic zużyto około 10 milionów cegieł. Podsumowując dalej liczbowe dane Empire State Building, położono w nim aż 5 600 kilometrów kabli telefonicznych!. Na dachu wieżowca znajduje się lądowisko dla zepellinów, jednak po przetestowaniu go, okazało się, że nie jest możliwe na nim bezpieczne zacumowanie zepellina. Zwieńczenie budynku to iglica w stylu Art Deco. Architektura wieżowca jest prosta i klasyczna. Budowanie wieżowców na rzucie litery „H” wcale nie jest przypadkowe. Kształt ten zapewniał maksymalizację powierzchni użytkowej przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym.

>> Zobacz architekturę polskich wieżowców!

Beekman Tower- architektura Ghery’ego

Frank Ghery zawsze zaskakuje swoja architekturą. Zaprojektowany przez niego nowojorski wieżowiec to architektura niespotykana. Budynek został oficjalnie otwarty w lutym 2011 roku i w swoich 267 metrach zawiera zróżnicowaną funkcję. Na pierwszych pięciu kondygnacjach znajduje się publiczna szkoła podstawowa. Ponad szkołą podstawową znajdują się luksusowe apartamenty. Mimo że ich architektura jest intrygująca i niejedna osoba chciałaby tu mieszkać to żaden z apartamentów nie jest na sprzedaż. Mieszkanie można jedynie wynająć. W wieżowcu planuje się także otwarcie miejskiego szpitala i biur.

Wieżowiec Bank of America

W 2007 roku wieżowiec osiągnął zakładaną wysokość niespełna 366 metrów. Architektura wieżowca powstała w biurze Cook+Fox Architects, jego budowa pochłonęła prawie 1 miliard dolarów. Nowoczesna bryła jest obecnie drugim co do wysokości budynkiem Nowego Jorku. Lada chwila prześcignie go Freedom Tower. W Nowym Jorku pierwsze budynki wysokościowe przeplatają się z takimi jak wieżowiec z Bank of America – o nowoczesnej architekturze. W Nowym Jorku, jak w żadnym innym mieście, bardzo dobrze widać postęp architektury w dziedzinie budynków wysokościowych.

>> Oto najlepsze wieżowce na świecie!

Architektura Chrysler Building

Wieżowiec ma 77 pięter co pozwoliło mu osiągnąć wysokość 319 metrów. Jego budowa to okres budowy między innymi Empire State Building. Wieżowiec został ukończony w 1930 roku, więc rok wcześniej niż jego najwyższy w mieście kompan. W latach 30 XX wieku zastanawiano się nad odpowiednim zwieńczeniem wieżowców. Stąd też powstał charakterystyczny w Nowym Jorku element iglicy. Również został wykonany w stylu artdeco i stał się jednym z symboli Nowego Jorku.

Bloomberg Tower – architektura wieżowców Nowego Jorku

Najsmuklejszy wieżowiec w Nowym Jorku ma wysokość 286,8 metrów co daje 54 kondygnacje. Zaprojektowany na rzucie kwadratu wieżowiec to architektura z biura Cesar Pelli & Associates. Otwarcie wieżowca odbyło się w 2004 roku. Wieżowiec posiada szklane, gładkie fasady.

przeczytaj rowniez
 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jiuguang Wang / Wikimedia Commons, BigMac / Wikimedia Commons, Jim.henderson / Wikimedia Commons, Emmett hume / Wikimedia Commons, Cacv12000 / Wikimedia COmmons, Ryan Browne, Cook+Fox Architects / Wikimedia Commons, David Shankbone / Wikimedia Commons, Andreas Meck / Wikimedia Commons, Markus Poessel (Mapos) / Wikimedia Commons, Barbara L. Hanson / Wikimedia Commons, AngMoKio / Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.04.2013 15:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.