archirama.pl

Wieżowce w Nowym Jorku! Panorama architektura miasta, które kiedyś uważane było za przyszłość budownictwa. Czy nadal tak jest?

Architektura Nowego Jorku już od końca XIX wieku zaczyna pokaz swoich umiejętności budowlanych i poszukiwania nowych technologii. W ówczesnych czasach budowa wieżowców nie była popularna, a technologia ich budowy wręcz nieznana. Od czego zaczęła się przygoda Nowego Jorku z wieżowcami?

Część panoramy Manhattanu

Część panoramy Manhattanu

Fot: AngMoKio / Wikimedia Commons

541 metrów – tyle ma osiągnąć następca WTC. Tower One stanie się najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku i jednym z najwyższych na świecie. Jego budowa zbliża się do końca co spowoduje, że obierze on pierwsze miejsce w klasyfikacjo wieżowców Epire State Building. Poprzez architekturę wysokościową i stosowanie nowoczesnych na owe czasy technologii, Nowy Jork kilkanaście lat temu uznawany był za miasto przyszłości. Dzisiaj z tym stwierdzeniem można polemizować. Obecnie na piedestał architektury wysokościowej wychodzi Dubai, czy Tokio. Jednak nie ulega wątpliwości, że bez dorobku Amerykanów, postępująca ewolucja w budowie wieżowców byłaby niemożliwa.

Architektura Empire State Building

Liczbowa architektura tego wieżowca jest imponująca. Otwarty w 1931 roku wieżowiec osiągnął wysokość 443 metry (z anteną znajdującą się na dachu). Sama stalowa konstrukcja wieżowca pochłonęła aż 60 tysięcy ton stali! Do wykończenia ścian, podłóg i piwnic zużyto około 10 milionów cegieł. Podsumowując dalej liczbowe dane Empire State Building, położono w nim aż 5 600 kilometrów kabli telefonicznych!. Na dachu wieżowca znajduje się lądowisko dla zepellinów, jednak po przetestowaniu go, okazało się, że nie jest możliwe na nim bezpieczne zacumowanie zepellina. Zwieńczenie budynku to iglica w stylu Art Deco. Architektura wieżowca jest prosta i klasyczna. Budowanie wieżowców na rzucie litery „H” wcale nie jest przypadkowe. Kształt ten zapewniał maksymalizację powierzchni użytkowej przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym.

>> Zobacz architekturę polskich wieżowców!

Beekman Tower- architektura Ghery’ego

Frank Ghery zawsze zaskakuje swoja architekturą. Zaprojektowany przez niego nowojorski wieżowiec to architektura niespotykana. Budynek został oficjalnie otwarty w lutym 2011 roku i w swoich 267 metrach zawiera zróżnicowaną funkcję. Na pierwszych pięciu kondygnacjach znajduje się publiczna szkoła podstawowa. Ponad szkołą podstawową znajdują się luksusowe apartamenty. Mimo że ich architektura jest intrygująca i niejedna osoba chciałaby tu mieszkać to żaden z apartamentów nie jest na sprzedaż. Mieszkanie można jedynie wynająć. W wieżowcu planuje się także otwarcie miejskiego szpitala i biur.

Wieżowiec Bank of America

W 2007 roku wieżowiec osiągnął zakładaną wysokość niespełna 366 metrów. Architektura wieżowca powstała w biurze Cook+Fox Architects, jego budowa pochłonęła prawie 1 miliard dolarów. Nowoczesna bryła jest obecnie drugim co do wysokości budynkiem Nowego Jorku. Lada chwila prześcignie go Freedom Tower. W Nowym Jorku pierwsze budynki wysokościowe przeplatają się z takimi jak wieżowiec z Bank of America – o nowoczesnej architekturze. W Nowym Jorku, jak w żadnym innym mieście, bardzo dobrze widać postęp architektury w dziedzinie budynków wysokościowych.

>> Oto najlepsze wieżowce na świecie!

Architektura Chrysler Building

Wieżowiec ma 77 pięter co pozwoliło mu osiągnąć wysokość 319 metrów. Jego budowa to okres budowy między innymi Empire State Building. Wieżowiec został ukończony w 1930 roku, więc rok wcześniej niż jego najwyższy w mieście kompan. W latach 30 XX wieku zastanawiano się nad odpowiednim zwieńczeniem wieżowców. Stąd też powstał charakterystyczny w Nowym Jorku element iglicy. Również został wykonany w stylu artdeco i stał się jednym z symboli Nowego Jorku.

Bloomberg Tower – architektura wieżowców Nowego Jorku

Najsmuklejszy wieżowiec w Nowym Jorku ma wysokość 286,8 metrów co daje 54 kondygnacje. Zaprojektowany na rzucie kwadratu wieżowiec to architektura z biura Cesar Pelli & Associates. Otwarcie wieżowca odbyło się w 2004 roku. Wieżowiec posiada szklane, gładkie fasady.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jiuguang Wang / Wikimedia Commons, BigMac / Wikimedia Commons, Jim.henderson / Wikimedia Commons, Emmett hume / Wikimedia Commons, Cacv12000 / Wikimedia COmmons, Ryan Browne, Cook+Fox Architects / Wikimedia Commons, David Shankbone / Wikimedia Commons, Andreas Meck / Wikimedia Commons, Markus Poessel (Mapos) / Wikimedia Commons, Barbara L. Hanson / Wikimedia Commons, AngMoKio / Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.04.2013 15:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!