Architektura
ARCHITEKTURA
Polskie wieżowce. Wieżowce we Wrocławiu, Gdyni i Katowicach

Wieżowce w Polsce. Nie wszystkie są nowoczesnymi budowlami, ale większość polskich wieżowców to perełki polskiej architektury

 • Komentarze

Wieżowce w Polsce

Wieżowce w Polsce

Fot: Guma89 / Wikimedia Commons, Joymaster / Wikimedia Commons, Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons
 • Wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu. Przypomina wysoką tubę ustawioną pośród zabudowań miasta
 • Wieżowice Sea Towers w Gdyni. Jedne z najbardziej kontrowersyjnych wieżowców w Polsce
 • Wieżowce w Katowicach pochodzą z początku lat 80 XX wieku. Jednak mimo swojego wieku stanowią wizytówkę miasta
 • Złota 44
 • Wieżowiec Cosmopolitan

Wieżowce w Polsce zdobywają przestrzeń miast. Nowe wieżowce w Warszawie to już codzienność. Ale wieżowce buduje się i w innych polskich miastach. Choć najlepsze polskie wieżowce nie koniecznie zostały wybudowane w ostatnich latach. Zobacz wybrane przez nas wieżowce w Polsce - Sky Tower Wrocław, Cosmopolitan Warszawa, Złota 44 i wieżowce w Katowicach.

Postanowiliśmy wybrać kilka przykładów polskich wieżowców, które stały się elementami charakterystycznymi większych miast w kraju. Nie wszystkie są nowoczesne, ale bez żadnego dane miasto nie wyobraża sobie obecnie swojej wizytówki.

Sky Tower we Wrocławiu

Jako pierwszy prezentujemy wieżowiec Sky Tower znajdujący się we Wrocławiu. Wieżowiec łączy w sobie funkcję biurową, mieszkalną, handlowo- usługową oraz rekreacyjną. Zaprojektowany na planie koła wieżowiec został oddany do użytku w 2012 roku. Budynek składa się z trzech części, jednak nas najbardziej interesuje 50- piętrowa wieża. Na poziomach od 28 do 48 zaprojektowano aż 184 apartamenty. Całkowita wysokość budynku wynosi 212 metrów.

>> Oto TOP 10 najlepszych wiezowców Archiramy! 

Sea Tower w Gdyni

Ten Polski wieżowiec wzbudzał wiele kontrowersji jeszcze podczas swojej budowy. Jego wygląd i architektura spotykały się z krytyką zarówno mieszkańców, jak i samych architektów. Kompleks składa się z dwóch wieżowców i został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika. Uważano, że projektowane wieże wprowadzają chaos i ich szary kolor i nieregularne kształty na elewacjach nie są kompatybilne z architekturą całego miasta. Każda z zaprojektowanych wież ma inna wysokość. Jedna posiada 29 kondygnacji, druga natomiast 38. Wieżowce mają charakter mieszkalny oraz biurowo- usługowy. Wyższa z wież, wraz z zamontowanym masztem osiągnęła wysokość 125,4 m. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 14 sierpnia 2009, a same prace budowlane rozpoczęły się w maju 2006.

Stalexport w Katowicach

Na koniec postanowiliśmy zaprezentować parę wieżowców z Katowic. Są to jedne ze starszych wieżowców istniejących w Polsce. Na to założenie składają się dwa wieżowce, których budowę zakończono odpowiednio w 1981 i 1982 roku. Co ciekawe wieżowce zostały zaprojektowane przez jugosłowiańskiego architekta Georga Gruićicia już w końcu lat 70 XX wieku. Wieże budynków osiągnęły wysokość 97 m. (22 piętra) i 92 m. (20 pięter). Wieżowce wykonane zostały w zupełnie innym stylu architektonicznym niż obecne wieżowce i są w pewnym sensie zabytkiem prezentującym inną technologię i architekturę.

>> Zobacz jakie  wieżowce powstaną w najbliższych latach w Warszawie! 

W Polsce spotkamy niezliczoną ilość wieżowców. Nie wszystkie osiągają imponujące wysokości na światowym poziomie, ale wszystkie są nieodłącznymi elementami polskich aglomeracji. Prym w budowie wieżowców w Polsce wiedzie oczywiście Warszawa, która z niecierpliwością czeka na zakończenie budowy Apartamentowca Złota 44 czy Cosmopolitan.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, materiały inwestora, materiały prasowe, Guma89 / Wikimedia Commons, Joymaster / Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.08.2012 13:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.