Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce w Warszawie. Czy w centrum pojawią się kolejne drapacze chmur? Jeśli tak - to gdzie?

Wieżowce w Warszawie. Nowe wieżowce zdetronizują Marriot?

  • Komentarze

Warszawa panorama

Wieżowce w Warszawie rosną jak grzyby po deszczu

Fot: Marcin Czechowicz

Przebudowany wieżowiec „Elektrimu” i bliźniaczy do niego drapacz chmur mają przesłonić wieżowiec Marriotta. Kiedy? Na razie urzędnicy zastanawiają się, ile wieżowców powstanie jeszcze w centrum Warszawy.  

O nowych wieżowcach w centrum Warszawy pisze „Życie Warszawy”. Gazeta przypomina o dawnych planach wyburzenia budynku „Oxford Tower” (kiedyś nazywanego „Elektrimem”) a także o ich nagłej zmianie. Wszystko wskazuje na to, że dawny „Elektrim” zostanie. Bo nowy właściciel wieżowca, Plaza Holding, najwyraźniej chce przesłonić i przyćmić budynek hotelu Marriott, nie usuwając ze śródmiejskiego krajobrazu  budynku „Elektrimu”.

>>Wieżowiec z mieszkaniami na najwyższym poziomie. Widziałeś?  

Do stołecznego ratusza trafił wniosek o przebudowę i podwyższenie wieżowca „Elektrimu". Budynek, według wstępnych planów, miałby urosnąć do 175 metrów. Jak pisze gazeta, tuż obok niego miałby powstać jeden z najwyższych drapaczy chmur w stolicy - wieża bliźniacza do Elektrimu, ale mająca aż 235 metrów wysokości. Nowy wieżowiec nie tylko zdetronizowałby Marriotta (który mierzy zaledwie 140 metrów), ale prawie zrównałby się z czubkiem iglicy Pałacu Kultury (236 metrów). Obie wieże, choć różnej wysokości, byłyby do siebie bardzo podobne. 

 >>Office Tower w Warszawie. Zobacz, jak zmieni architekturę stolicy

Teraz trzeba poczekać na decyzję miejskich urzędników. Ci, według „Życia Warszawy”, nie mówią nie. Zresztą w ratuszu już mówiło się o budowie dwóch drapaczy chmur w okolicach ulicy Emilii Plater. Warto przypomnieć, że Biuro Architektury już raz wydało zgodę na budowę 235 metrowego wieżowca projektu sławnej Zahy Hadid (budowa wstrzymana przez kryzys).

Źródło: „Życie Warszawy”           

przeczytaj rowniez
Autor: tow
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 26.03.2012 12:38
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.