Architektura
ARCHITEKTURA
Historia wieżowców w Warszawie

Wieżowce w Warszawie. Poznaj historię wieżowców w Warszawie. Zobacz, który wieżowiec powstał jako pierwszy, który jest najwyższy, a który najniższy!

  • Komentarze

Architektura Warszawy. Złota 44 projektu Daniela Libeskinda: najwyższy w Unii Europejskiej apartamentowiec  już na ukończeniu. We wrześniu pokażą wnętrza

Architektura Warszawy. Złota 44 projektu Daniela Libeskinda to najwyższy w Unii Europejskiej apartamentowiec, którego budowa zbliża się do końca. We wrześniu deweloper otworzy na 50. piętrze budynku przestrzeń pokazową o powierzchni 1000 mkw.

Fot: materiały prasowe

Wieżowce zmieniają architekturę Warszawy od kilkunastu lat. W centrum stolicy powstaje coraz więcej drapaczy chmur, a każdy z nich ma odmienną architekturę. Dlatego prezentujemy wam, historię warszawskich wieżowców w pigułce! Który podoba wam się najbardziej?

Za najniższy warszawski wieżowiec uznaje się budynek PASTa, który przekroczył barierę 50 metrów. Niestety definicja wieżowców nie określa w jasny i ogólny sposób jaką wysokość powinien osiągnąć budynek aby nazwać go wieżowcem. W USA za tę wysokość uznaje się 150 metrów, jednak w większości miast na świecie za wieżowiec uzna się obiekt, który wybija się swoją wysokością ponad panoramę miasta. Stąd nie raz za takowy uzna się też taki, który ma tylko 50 metrów.

>> Zobacz najciekawsze polskie wieżowce!

Pierwszy wieżowiec w Warszawie

Rozpoczynając historię wieżowców w Warszawie, zawsze na samym starcie wymienia się budynek PASTa, który zyskując wysokość 51 metrów wydawał się wówczas największym osiągnięciem budowlanym w Polsce. Powstały w 1908 roku obiekt jako pierwszy zyskał miano drapacza chmur, a jego sława trwała do 1931 roku. Obecnie w Warszawie są 43 obiekty uznane za wieżowce, dodatkowo 9 jest w budowie. Prezentując naszą historię wieżowców w Warszawie, postanowiliśmy skorzystać z amerykańskiej definicji wieżowca, która kwalifikuje do tej grupy tylko obiekty przekraczające 150 metrów. Zobaczcie zdjęcie, sprawdźcie, który powstał jako pierwszy!

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: nNB / Wikimedia Commons, Ghelamco Poland, Astrorek / Wikimedia Commons, Severo / Wikimedia Commons, Leinad / Wikimedia Commons, materiały prasowe, Jan Arkesteijn / Wikimedia Commons, Grippenn / Wikimedia Commons, Ala z Alina Zienowicz / Wikimedia Commons, Pudelek (Marcin Szala) / Wikimedia Commons, Tadeusz Rudzki / Wikimedia Commons
Data publikacji: 17.09.2013 11:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.