archirama.pl

Wieżowce Warszawy! Warsaw Spire już w budowie! Czyja to architektura? Zobaczcie spektakularne wizualizacje!

Wieżowe Warszawy powiększają swoje niewielkie grono o nową inwestycję. Architektura Warsaw Spire to kompleks: wieżowiec i dwie mniejsze bryły. Który architekt je zaprojektował?

Wieżowce Warszawy! Warsaw Spire już w budowie! Czyja to architektura? Zobaczcie spektakularne wizualizacje!
Fot: Ghelamco Poland

Do wieżowców Warszawy już w 2014 roku dołączy kolejna gigantyczna inwestycja. Mowa o kompleksie Warsaw Spire, który stanie na stołecznej Woli. Architektura kompleksu to bryła o wysokości 220 metrów i dwa mniejsze 55-metrowe wieżowce. Kto jest architektem?

Architektura – ponad 100 tys. mkw powierzchni biurowej w wieżowcach

W kompleksie oferowanych będzie 100 000 mkw powierzchni biurowej co odpowiada wielkości ponad 14 boisk piłkarskich. Architektura wyższego wieżowca z 49 kondygnacjami to ok. 60 000 mkw powierzchni biurowej, z kolei w dwóch niższych, 15-piętrowych bryłach znajdzie się pozostałe 40 000 mkw.

Architektura – wieżowce z nowoczesnymi rozwiązaniami

Architektura wieżowców wzbogacona zostanie o niestosowane do tej pory rozwiązania technologiczne, np. system wind double deck. Pomiędzy bryłami Warsaw Spire zaplanowano otwartą, dostępną dla wszystkich przestrzeń miejską. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Partery budynków zaś, przeznaczone będą na restauracje, kawiarnie oraz sklepy.

Wieżowce Warszawy – ekologiczna bryła

Architektura wieżowców Warsaw Spire zaprojektowana została zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM.

Architektura wieżowców - architekci - autorzy projektu

Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners
we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.

Architektura – jak powstają wieżowce

Budowa kompleksu Warsaw Spire rozpoczęła się w połowie 2011 roku. W pierwszym etapie prac wykonano najgłębszą w Polsce ścianę szczelinową, której głębokość to 55 metrów odpowiadającej wysokości 20 pięter typowego budynku mieszkalnego. Do zabetonowania 501 metrów bieżących tejże szczeliny zużyto 21 000 m3 betonu, czyli ponad 2 400 gruszek. Jest to objętość, która wypełniłaby około 8 basenów olimpijskich. Pierwsi najemcy zaczną przygotowywać swoje powierzchnie  w 2014 roku. Wartość inwestycji szacuje się na około 1 miliard złotych. Deweloperem oraz generalnym wykonawcą wieżowców jest Ghelamco Poland.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Ghelamco Poland
Data publikacji: 1.02.2013 09:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!