archirama.pl

Wieżowiec Al Hilal Bank w Abu Dhabi. Kolejny odważny wieżowiec w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wieżowiec arabskiego banku wywołuje zdumienie i zachwyt. Biurowiec zaprojektowany przez Goettisch Partners zaskakuje rozwiązaniami konstrukcyjnymi 

Wieżowiec Al Hilal Bank w Abu Dhabi

Wieżowiec Al Hilal Bank w Abu Dhabi

Fot: Goettische Partners

Jeden z największych banków Zjednoczonych Emiratów Arabskich Al Hilal Bank, zlokalizował swoją główną siedzibę w nowym wieżowcu w Abu Dhabi. Głównym założeniem projektu było pokazanie unikalności Al Hilal z jednoczesnym zachowaniem międzynarodowych trendów panujących w architekturze.

>> Sprawdź ranking 10 najwyższych wieżowców świata Archiramy

Pozorny chaos i dysorganizacja

Goettisch Partners zaprojektowali zatem wieżowiec, który przypomina wyglądem odrębne gigantyczne segmenty, nierównomiernie spoczywające jeden na drugim. Całość to 87.570 m2 powierzchni z czego 49.110 m2 to powierzchnia biurowa oraz miejsce dla 1000 miejsc parkingowych.

Podstawę budynku stanowi całkowicie przeszklona trzypiętrowa kondygnacja, na której spoczywają trzy kwadratowe moduły, ułożone nierównomiernie ku górze. Co ważne, nie było potrzeby zastosowania kolumn w tych wolnych przestrzeniach, powstających na elewacji, gdyż segmenty opierając się na sobie, równoważą się.

>> Zobacz najbardziej skomplikowany most na świecie w Abu Dhabi

Poczucie równowagi oraz energii

Elewacja budynku została wykonana ze szkła oraz metalowych elementów. Współgrają one z rozwiązaniami konstrukcyjnymi dając poczucie energii oraz równowagi. Wieżowiec trafnie wpasowuje się w zabudowę Abu Dhabi, gdzie możemy spotkać wiele równie odważnych rozwiązań architektonicznych.

Autor: Marcin Boroń
Zdjęcia: Goettische Partners
Data publikacji: 13.09.2012 11:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!