Architektura
ARCHITEKTURA

Witkiewiczowie, Zaha Hadid i współczesna architektura Zakopanego

  • Komentarze

Styl zakopiański w XXI wieku
Fot: Galeria Architektury GAGA

Trwa rok Witkiewiczów – z tej okazji Galeria Architektury GAGA oraz Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel z Zakopanego przygotowały wystawę „Po Witkiewiczu”

Zakopane to jedno z najbardziej niezwykłych miast w Polsce – ze względu na położenie, krótką, ale bogatą historię i oczywiście architekturę. Styl zakopiański sformułowany przez Stanisława Witkiewicza był jedną z najciekawszych propozycji nowej polskiej architektury.

Dziś architektura Zakopanego to połączenie ocalałych ludowych chałup, zabytków stylu zakopiańskiego, modernistycznych budynków i masy nowych pensjonatów i domów. Od lat słychać narzekania na natłok reklam, budowlany chaos i kiczowatą pseudoludowość, ale równocześnie stolica Tatr cieszy się niesłabnącą popularnością. W zabudowie miasta nie brak bardzo udanych realizacji znanych architektów. Wkrótce ta kolorowa mozaika może się wzbogacić o jeszcze jeden zaskakujący element. Trwa budowa nowego domu Tomasza Gudzowatego w Zakopanem. Bryłę zaprojektowała stararachitektka Zaha Hadid. Polskim partnerem biura Zaha Hadid Architects jest Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel.

Współczesna architektura Zakopanego

Zakopiańska pracownia jest znana nie tylko z współpracy z Zahą Hadid. Właśnie przygotowała wystawę „Po Witkiewiczu”, prezentującą wpływ stylu zakopiańskiego na współczesne budownictwo mieszkaniowe w Zakopanem. Wystawa pokazuje zakopiański kwartet czterech obiektów w różnym stopniu nawiązujących do tradycji.

Galeria Architektury GAGA - Gallery of Architecture in Garden of Arts
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, Kraków
Wstęp wolny
 11.07-30.08 (z przerwą wakacyjną od 26.07 – 16.08.)

przeczytaj rowniez
Autor: Materiały prasowe galerii GAGA opracował KZ
Zdjęcia: Galeria Architektury GAGA
Data publikacji: 3.07.2015 15:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.