archirama.pl

Witkiewiczowie, Zaha Hadid i współczesna architektura Zakopanego

Trwa rok Witkiewiczów – z tej okazji Galeria Architektury GAGA oraz Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel z Zakopanego przygotowały wystawę „Po Witkiewiczu”

Styl zakopiański w XXI wieku
Fot: Galeria Architektury GAGA

Zakopane to jedno z najbardziej niezwykłych miast w Polsce – ze względu na położenie, krótką, ale bogatą historię i oczywiście architekturę. Styl zakopiański sformułowany przez Stanisława Witkiewicza był jedną z najciekawszych propozycji nowej polskiej architektury.

Dziś architektura Zakopanego to połączenie ocalałych ludowych chałup, zabytków stylu zakopiańskiego, modernistycznych budynków i masy nowych pensjonatów i domów. Od lat słychać narzekania na natłok reklam, budowlany chaos i kiczowatą pseudoludowość, ale równocześnie stolica Tatr cieszy się niesłabnącą popularnością. W zabudowie miasta nie brak bardzo udanych realizacji znanych architektów. Wkrótce ta kolorowa mozaika może się wzbogacić o jeszcze jeden zaskakujący element. Trwa budowa nowego domu Tomasza Gudzowatego w Zakopanem. Bryłę zaprojektowała stararachitektka Zaha Hadid. Polskim partnerem biura Zaha Hadid Architects jest Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel.

Współczesna architektura Zakopanego

Zakopiańska pracownia jest znana nie tylko z współpracy z Zahą Hadid. Właśnie przygotowała wystawę „Po Witkiewiczu”, prezentującą wpływ stylu zakopiańskiego na współczesne budownictwo mieszkaniowe w Zakopanem. Wystawa pokazuje zakopiański kwartet czterech obiektów w różnym stopniu nawiązujących do tradycji.

Galeria Architektury GAGA - Gallery of Architecture in Garden of Arts
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, Kraków
Wstęp wolny
 11.07-30.08 (z przerwą wakacyjną od 26.07 – 16.08.)

Autor: Materiały prasowe galerii GAGA opracował KZ
Zdjęcia: Galeria Architektury GAGA
Data publikacji: 3.07.2015 15:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!