Zakopane to jedno z najbardziej niezwykłych miast w Polsce – ze względu na położenie, krótką, ale bogatą historię i oczywiście architekturę. Styl zakopiański sformułowany przez Stanisława Witkiewicza był jedną z najciekawszych propozycji nowej polskiej architektury.
Dziś architektura Zakopanego to połączenie ocalałych ludowych chałup, zabytków stylu zakopiańskiego, modernistycznych budynków i masy nowych pensjonatów i domów. Od lat słychać narzekania na natłok reklam, budowlany chaos i kiczowatą pseudoludowość, ale równocześnie stolica Tatr cieszy się niesłabnącą popularnością. W zabudowie miasta nie brak bardzo udanych realizacji znanych architektów. Wkrótce ta kolorowa mozaika może się wzbogacić o jeszcze jeden zaskakujący element. Trwa budowa nowego domu Tomasza Gudzowatego w Zakopanem. Bryłę zaprojektowała stararachitektka Zaha Hadid. Polskim partnerem biura Zaha Hadid Architects jest Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel.
Współczesna architektura Zakopanego
Zakopiańska pracownia jest znana nie tylko z współpracy z Zahą Hadid. Właśnie przygotowała wystawę „Po Witkiewiczu”, prezentującą wpływ stylu zakopiańskiego na współczesne budownictwo mieszkaniowe w Zakopanem. Wystawa pokazuje zakopiański kwartet czterech obiektów w różnym stopniu nawiązujących do tradycji.
Galeria Architektury GAGA - Gallery of Architecture in Garden of Arts
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12, Kraków
Wstęp wolny
11.07-30.08 (z przerwą wakacyjną od 26.07 – 16.08.)