archirama.pl

Włochy Chorwacja w Poznaniu. Stadion w Poznaniu na Euro 2012

Stadion w Poznaniu czeka na mecz Włochy Chorwacja. Poznański stadion to jedyna arena Euro 2012, która nie została zbudowana od podstaw. Zobacz stadion Lecha na Euro 2012.

Stadion w Poznaniu

Stadion w Poznaniu na Euro 2012

Fot: Kolombus/wikimedia

Stadion w Poznaniu podczas Euro 2012 gościł już drużyny Włoch i Irlandii. Teraz na poznańskim stadionie kolejny mecz Euro 2012 rozegrają Włochy i Chorwacja. Obiekt, jako jedyny polski stadion na Euro 2012, nie został wybudowany od zera. Prace remontowe przy Bułgarskiej zaczęły się jeszcze za nim Polsce przyznano organizację Mistrzostw Europy.

W 2003 roku na stadionie Lecha zaczęła się budowa nowej, czwartej trybuny. Trybuna, wkrótce stała się pierwszą trybuną przebudowywanego z myślą o Euro 2012 stadionu. W trakcie całej historii remontów stadionu zmieniały się koncepcje. Dlatego poszczególne trybuny różnią się od siebie. W 2008 roku stadion w Poznaniu zyskał nowy dach. Ten został wykonany ze specjalnej membrany rozciągniętej na specjalnym ożebrowaniu, które waży ponad 7 tys. ton.

>>Hiszpania Irlandia w Gdańsku. Euro 2012 na stadionie PGE Arena

Membrana jest rozpięta w taki sposób, że płynnie przechodzi w elewację stadionu. Odpowiednio zmieniając oświetlenie można nadać stadionowi wyjątkowy efekt wizualny. Przestrzeń komercyjną stadionu zaprojektowała dobrze znana pracownia JSK Architekci. Dzięki temu na stadionie zbudowano ponad 30 punktów gastronomicznych, restaurację.

Remonty poznańskiego stadionu pochłonęły sumę ponad 700 mln złotych. Dużo więcej niż pierwotnie zakładano. Mimo to okazało się, że murawa nie ma odpowiedniego nasłonecznienie przez co są problemy z jej właściwym odwadnianiem. Na stadionie w Poznaniu mecze rozegrają jeszcze reprezentacje Włoch, Chorwacji i Irlandii.

>>Gdzie zamieszkają reprezentacje i kibice Rosji, Hiszpanii, Anglii, Holandii i Niemiec podczas Euro 2012?

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Kolombus/wikimedia
Data publikacji: 12.06.2012 14:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!