archirama.pl

Włochy: Miedziane centrum w małym miasteczku

Miedziane centrum ratownictwa w małymwłoskim miasteczku Innichen ma wtapiać się w lokalny krajobraz. Pokrywając miedzią fasadę budynku austriaccy architekci starali się nie zaburzyć lokalnego krajobrazu architektonicznego.

Centrum ratunkowe w Innichen

Miedziana fasada budynku ma dawać poczucie zatopienia w architektonicznym krajobrazie miasteczka

Fot: Hertha Humaus, www.copperconcept.org

Austriaccy architekci z pracowni AllesWirdGut zaprojektowali we włoskim Innichen budynek pokryty miedzią - stację dla ochotniczej straży pożarnej i ratownictwa górskiego. Estetyka projektu ma odzwierciedlać górski kontekst umiejscowienia budowli. Jednocześnie starali się, aby miedziane centrum nie zdominowało otoczenia i nie zaburzyło jego klimatu, typowego dla małego miasteczka.

W zamierzeniu architektów nowy budynek ma stanowić wyróżniający się punkt orientacyjny w Innichen, a jednocześnie jego obecność w otoczeniu ma być dyskretna. Jest mocno osadzony w ziemi i otaczającym krajobrazie, a mimo to sprawia wrażenie lekkości. Z racji swego położenia przy wjeździe do miasteczka, tuż przy głównej drodze, budynek nawiązuje architekturą do pobliskich budynków i reprezentuje je jako zbiorowość.

Redukcję bryły uzyskano wykorzystując topografię otoczenia i zagłębiając budynek w pochyłościach terenu. W tych warunkach oświetlenie dziennym światłem niższych poziomów budynku może wydawać się wyzwaniem. Z tego powodu projektanci wykorzystali tutaj naświetlenie dachowe głównego ciągu komunikacyjnego. Dlatego stworzyli spektakularnie wysokie sufity. Dla pomieszczeń wciętych w stok poniżej poziomu gruntu zastosowano specjalne studnie doświetlające.

Cała zewnętrzna bryła budynku, z wyjątkiem przeszkleń, została pokryta miedzią mającą naturalny odcień koloru ziemi. Powierzchnia budynku harmonizuje ze starymi wiejskimi domami i sosnowymi lasami. Budynek staje się ponadczasową, organiczną i integralną częścią swojego środowiska.

Architekt: AllesWirdGut Architektur

Autor: Tomasz Wojciechowski, www.copperconcept.org
Zdjęcia: www.copperconcept.org, Hertha Humaus
Data publikacji: 23.04.2012 17:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!