Architektura
ARCHITEKTURA
Przyznano nagrody waf 2012. Zobacz nalepsze budynki 2012 roku!

World Architecture Festival 2012. Najlepsze budynki roku 2012

 • Komentarze

Ogrody zimowe w Singapurze

Szklarnie to dwie bryły o opływowym kształcie, dzięki czemu dobrze komponują się z pobliską rzeką

Fot: Grant Associates
 • Międzynarodowe Lotnisko w Bodrum
 • Bryła tureckiego lotniska
 • Tarminal zaprojektowany przez Tabanlioglu architects
 • Międzynarodowe Lotnisko w Bodrum
 • Najlepszy obiekt związany z transportem
 • Ogrody Zimowe w Singapurze
 • Ogrody Zimowe w Singapurze
 • Najlepszy ogród zimowy na świecie
 • Ogrody zimowe w Singapurze
 • Ogrody Zimowe w Singapurze
 • Ogrody zimowe w Singapurze
 • Ogrody Zimowe w Singapurze
 • Ogrody zimowe w Singapurze
 • Ogrody zimowe w Singapurze

W październiku 2012 odbył się coroczny Festiwal Światowej Architektury. Architekci z całego świata konkurowali w takich dziedzinach projektowych, jak: edukacja, kultura, detal, czy transport. Prezentujemy dwa zwycięskie projekty, które według nas robią wrażenie na odbiorcy. Wam też się podobają?

Najlepszy budynek roku 2012 oraz wygrany w kategorii transport – to według nas najlepsze obiekty wyróżnione podczas tegorocznego Festiwalu Światowej Architektury. Jury wyrózniło obiekty prezentujące nowe rozwiązania architektoniczne, które można wykorzystać w obiektach o różnorodnej funkcji. Według nas oba przykłady są również wzorem dla przyszłej architektury – zarówno pod względem formy i wyglądu oraz rozmachu i odwagi, jakiej często wymaga dobra architektura.

>> Polska architektura formatu XXL. Zobacz zwycięzców plebiscytu!

Międzynarodowe Lotnisko w Bodrum

Budynek uznany został przez jury WAF 2012, za najlepszy obiekt o funkcji transportowej. Tureckie lotnisko zaprojektowane przez turecką pracownię architektoniczną Tabanlioglu architects doskonale komponuje się z otoczeniem. Rozłożysta i niska bryła terminalu, na tle niewielkich pagórków, jest dopełnieniem krajobrazu zarówno pod względem kształtu, jak i kolorystyki.

Bryłę budynku stanowią dwie, połączone ze sobą strefy. Strefa przestrzeni, powietrza - charakteryzuje się dużymi połaciami przeszkleń, zapewniającymi odpowiednie doświetlenie hali, jak i pozwalającymi podziwiać piękne otoczenie budynku. Do tej przestrzeni przylega „strefa ziemi”. W tym miejscu samoloty, odpowiednimi korytarzami, są połączone z terminalem. Cała komunikacja w terminalu została dokładnie oznakowana, a drugoplanowe elementy wykończenia wnętrz pozwalają podróżującym poczuć się jak na wakacjach – jasne meble, brak krzykliwych kolorów, duże przeszklenia i dużo światła. Wszystko to tworzy atmosferę spokoju i zapewnia dobrą organizację. Wzrok przyciągają również przeszklone łączniki, które zapewniają komunikacje między główna halą, a strefą międzynarodową i krajową.

Ogrody Zimowe w Singapurze – budynek roku 2012!

Najważniejsza nagroda, przyznawana za najlepszy budynek roku trafiła do londyńskiej pracowni Wilkinson Eyre Architects. Przewodniczący jury WAF szczególne słowa uznania przekazał w tym wypadku architektom krajobrazu z pracowni Grant Associates. Jury podkreśliło, ze wybór zwycięzcy w tej kategorii był wyjątkowo trudny. Jednak projekt Ogrodów Zimowych w Singapurze proponuje rozwiązania konstrukcyjne i instalatorskie, które bez obawy mogą być wykorzystywane w budynkach o całkowicie odmiennej funkcji. Architekci zaprojektowali system naturalnego chłodzenia szklarni, która w upalne dni nagrzewa się bardzo szybko. Jednak tego typu wentylacja w zupełności wystarczyła. Może warto zrezygnować z nieekologicznej klimatyzacji i zastąpić ją systemem współgrającym z naturalnym środowiskiem.

>> Czy dla architekta ważna jest bryła?

Zwrócono uwagę na doskonałe połączenie samego szklanych hal z pozostałym otoczeniem – przemyślana urbanistyka, która łączy budynki ze świetnie rozplanowanym ogrodem. Same szklarnie to dwie bryły o opływowym kształcie, dzięki czemu dobrze komponują się z pobliską rzeką.

To tylko dwa najlepsze projekty, wybrane z długiej listy nagrodzonych przez jury WAF 2012. Na oficjalnej stronie World Architecture Festival 2012 możecie zobaczyć wszystkich nagrodzonych! Zgadzanie się z werdyktem jury, czy macie swoich wygranych?

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Tabanlioglu architects, Grant Associates
Data publikacji: 15.10.2012 16:19
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.