archirama.pl

World Architecture Festival. Zobacz, kto zdobył nagrodę za najlepszy budynek na świecie!

World Architecture Festival. Rozdano nagrody dla najlepszych budynków świata. W tym roku laureatem festiwalu World Architecture Festival 2013 został budynek Galerii Sztuki w Nowej Zelandii. Zobacz, jak wygląda najlepszy budynek świata, dowiedz się dlaczego akurat ta realizacja zwyciężyła tegoroczny festiwal!

Podczas World Architecture Festival za najlepszy budynek 2013 roku uznano Galerię Sztuki Toi o Tomaki w Auckland

Podczas World Architecture Festival za najlepszy budynek 2013 roku uznano Galerię Sztuki Toi o Tomaki w Auckland

Fot: Materiały prasowe World Architecture Festival 2013

Galeria Sztuki Toi o Tamaki w Auckland (Nowa Zelandia) została laureatem tegorocznej edycji festiwalu World Architecture Festival 2013. Zwycięski budynek to projekt australijskiego biura FJMT przy współpracy z nowozelandzką pracownią Archimedia. Uważacie, że ten budynek zasłużył na miano zwycięzcy? A może macie własne typy? Czekamy na wasze opinie!

Dlaczego WAF 2013 wygrała galeria Sztuki w Nowej Zelandii?

Paul Finch , dyrektor World Architecture Festival 2013, wyjaśnił, dlaczego akurat ten budynek zyskał miano najlepszego na świecie. Dla jury najważniejsze było współgranie budynku z otoczeniem i niebywała architektura. Architekci w doskonały sposób połączyli nowe ze starym, znaleźli kompromis między naturą a sztucznością. To w opinii jury daje podstawy do wyniesienia go na piedestał tegorocznego festiwalu. Dodatkowo Galeria Sztuki jako obiekt społeczny, łączy naukę ze sztuką, co sprawia, że poza nietuzinkowymi rozwiązaniami architektonicznymi, projektanci nie zapomnieli o funkcji, jaką obiekt ma pełnić.

>> Zobacz, kto zdobył nagrodę w zeszłorocznym WAF!

Nowy dodatek dobudowany do istniejącego już obiektu sprawił, że galeria sztuki odżyła. Przewodnicząca jury oceniająca budynki pełniące funkcje kultury, zwróciła uwagę, że jest to bardzo wrażliwy budynek, który uzupełnił już istniejącą instytucję. Co więcej, ten dodatek jest zaawansowany technologicznie. Warte zaznaczenia jest, że w projekcie wykorzystano przede wszystkim drewno, które dla mniejszości etnicznej w Nowej Zelandii – Maorysów, jest święte. Dlatego też zaplanowano wykorzystanie tylko tych elementów drewna, które naturalnie spadły na ziemię.

WAF 2013 – Galeria Sztuki w Nowej Zelandii najlepszym budynkiem na świecie

Architektura budynku to nie tylko nowoczesna, dobudowana część, ale także adaptacja zabytkowych budynków. Dzięki powiększeniu obiektu, galeria zyskała nowe powierzchnie dla zwiedzających i miejsca do przechowywania eksponatów. Najbardziej charakterystyczną cechą nowego elementu architektury budynku jest drewno- podobne zadaszenie, które pozwoliło zaaranżować wewnętrzne atrium i przykrycie wejściowego dziedzińca. Kształt dachu ma symbolizować tamtejszą topografię terenu.

Zdjęcia: Materiały prasowe World Architecture Festival 2013
Data publikacji: 8.10.2013 13:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!