Architektura
ARCHITEKTURA
Gdzie we Wrocławiu buduje się nowe biurowce?

Wrocław buduje nowe biurowce. Tam powstaną wrocławskie biurowce

 • Komentarze

Skanska Green Towers

Wrocław buduje biurowce. Green Day

Fot: SKANSKA
 • Skanska Green Towers
 • Ghelamco Synergy Business Park
 • Aquarius Business House Echo Invest

We Wrocławiu przybywa nowych inwestycji związanych z budową biurowców. W trakcie budowy jest kilka nowych inwestycji. A we Wrocławiu już powstają kolejne projekty biurowców.

Jak pisze Gazeta Wyborcza Wrocław w mieście tylko do końca przyszłego roku przybędzie 90 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Biurowce powstają w różnych częściach miasta, ale jak zauważa gazeta najwięcej buduje się w samym centrum Wrocławia. W mieście budują przede wszystkim duży deweloperzy jak Skanska Ghelamco czy GTC.

Tylko Skanska zrealizowała ostatnio dwie duże inwestycje związane z biurowcami - kompleksy Grunwaldzi Center przy pl. Grunwaldzkim i Green Towers przy ul. Strzegomskiej. Teraz firma pracuje nad dwoma kolejnymi. Jeden z nich powstanie w rejonie ulic: Piotra Skargi, Kazimierza Wielkiego i Wierzbowej. Gazeta ustaliła, że nowy biurowiec będzie miał siedem naziemnych kondygnacji i będzie liczył 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Druga inwestycja Skanska to kompleks Green Day.

>>TOP 10 NAJWYŻSZYCH WIEŻOWCÓW ŚWIATA W BUDOWIE

Projekt stworzyła znana pracownia Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Biurowiec będzie liczył 16 tys. metrów kwadratowych. Kolejny inwestor SwedeCenter ma w planach kompleks biurowy na Wzgórzu Mikołajskim. Inwestycja nazywa się Business Garden Wrocław i zakłada budowę biurowca, hotelu i lokali usługowych. Przy samym Dworcu Głównym we Wrocławiu powstanie Aquarius Business Mouse to dwa 7 kondygnacyjne budynki z 25 tys. metrów powierzchni. Z kolei deweloper Ghelamco buduje Synergy Business Park.

>>Więcej przeczytacie na stronach Gazeta Wyborcza Wrocław

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: SKANSKA, GHELAMCO, Echo Invest
Data publikacji: 18.07.2012 13:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.