Architektura
ARCHITEKTURA

Wrocław, osiedle WuWA

  • Komentarze

Galernik Wrocław

wielorodzinny galeriowiec Alberta Kemptera i Paula Heima

Fot: Stanisław Klimek
  • Galernik Wrocław
  • Spacer Wrocław

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku europejskie środowisko architektów awangardowych zorganizowało kilka wystaw wzorcowego, prototypowego budownictwa mieszkaniowego, między innymi Weissenhof w Stuttgarcie (1927), Nový Dum w Brnie (1928) i BABA w Pradze (1932). Jedną z nich była też wrocławska WuWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung – Wystawa Mieszkanie i Miejsce Pracy), zrealizowana w 1929 roku przez kilkunastu architektów, członków wrocławskiego Werkbundu. W ramach tego  projektu zbudowano niewielkie osiedle, czy raczej zespół funkcjonalistycznych domów otoczonych terenami rekreacyjnymi (między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika). W Parku Szczytnickim (str. 56) pokazano nowe urządzenia i materiały budowlane oraz wyposażenie mieszkań i biur.
Do najciekawszych realizacji częściowo zachowanego założenia, oprócz hotelu Hansa Scharouna (str. 46) , zaliczyć można wielorodzinny galeriowiec Alberta Kemptera i Paula Heima (fot. 1) oraz dom Adolfa Radinga (fot. 2). 
W tym ostatnim – znacznie przebudowanym – mieści się dziś akademik Uniwersytetu Wrocławskiego, popularnie nazywany Pancernikiem.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Stanisław Klimek
Data publikacji: 8.06.2011 11:54
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.