archirama.pl

Wrocław, osiedle WuWA

Galernik Wrocław

wielorodzinny galeriowiec Alberta Kemptera i Paula Heima

Fot: Stanisław Klimek

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku europejskie środowisko architektów awangardowych zorganizowało kilka wystaw wzorcowego, prototypowego budownictwa mieszkaniowego, między innymi Weissenhof w Stuttgarcie (1927), Nový Dum w Brnie (1928) i BABA w Pradze (1932). Jedną z nich była też wrocławska WuWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung – Wystawa Mieszkanie i Miejsce Pracy), zrealizowana w 1929 roku przez kilkunastu architektów, członków wrocławskiego Werkbundu. W ramach tego  projektu zbudowano niewielkie osiedle, czy raczej zespół funkcjonalistycznych domów otoczonych terenami rekreacyjnymi (między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika). W Parku Szczytnickim (str. 56) pokazano nowe urządzenia i materiały budowlane oraz wyposażenie mieszkań i biur.
Do najciekawszych realizacji częściowo zachowanego założenia, oprócz hotelu Hansa Scharouna (str. 46) , zaliczyć można wielorodzinny galeriowiec Alberta Kemptera i Paula Heima (fot. 1) oraz dom Adolfa Radinga (fot. 2). 
W tym ostatnim – znacznie przebudowanym – mieści się dziś akademik Uniwersytetu Wrocławskiego, popularnie nazywany Pancernikiem.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Stanisław Klimek
Data publikacji: 8.06.2011 11:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!