archirama.pl

Wrocławski dworzec z secesyjnymi kasami

Hala wrocławskiego dworca odzyska wygląd z początku XX wieku. Na dworzec wrócą secesyjne kasy.

Dworzec Wrocław secesyjne kasy

Na dworzec Główny we Wrocławiu wrócą secesyjne kasy

Fot: PKP

Jaki pisze „Gazeta Wyborcza Wrocław” podczas remontu dworca Wrocław Główny, robotnicy natrafili na ślady zabytkowych kas z początku XX wieku. Dzięki pracom renowacyjny udało się zrekonstruować secesyjne kasy biletowe. Teraz na nowo staną się ozdobą remontowanego dworca we Wrocławiu.

Drewniane zdobienia w secesyjnym stylu wymagały kilku miesięcy prac stolarskich. Rzemieślnikom udało się wykonać nowe witryny kasowe dzięki odnalezionym zabytkowym elementom oraz czarnobiałym infografikom. Pojawiły się na nich, typowe dla secesyjnego stylu, ozdobniki w postaci kwiatowych wzorów.

Kasy są już gotowe i czekają na montaż w dworcowej hali. Gazeta ustaliła, że powstało łącznie 12 modułów: witryny kasowe, witryny z drzwiami i drewniane naroża. Remont Dworca Wrocław zaczął się w czerwcu 2010 roku. Większość prac została już zakończona, a wykonawcy obiecują, że zdążą z robotami jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012.

>>Dworzec Wrocław Główny. Pawilon Południowy pełen miedzi

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: PKP
Data publikacji: 27.04.2012 12:16

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!