archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: AB Kosmos

AB Kosmos to najbardziej progresywne biuro architektoniczne w Estonii. Główne role odgrywają w nim Ott Kadarik, Villem Tomiste i Mihkel Tüür. Od 2002 roku brali udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, wygrywając niektóre z nich, a w innych otrzymując wyróżnienia. Projekty pracowni są zazwyczaj złożone i bardzo starannie przemyślane

AB Kosmos

Kwartał zabudowy mieszkaniowo-biurowej na terenie obszaru przemysłowego Rotermann, Tallin, Estonia, I nagroda w konkursie zamkniętym

Fot: Archiwum AB Kosmos

Architekci ogromną wagę przywiązują zarówno do urbanistyki, jak i detalu oraz materiałów. Ich realizacje zawsze wywołują dyskusję i pobudzają do ogólnych rozważań o architekturze. Kosmos stara się uwzględniać w projektach więcej aspektów, niż to się zazwyczaj robi. Dlatego też ich budynki stanowią wyzwanie dla widzów, użytkowników i teoretyków. Najnowszą i największą realizacją Kosmosu jest kwartał domów w liczącym sto lat, cennym i wyjątkowym obszarze przemysłowym Rotermann w centrum Tallina. Nowe budynki zaprojektowano tak, by nie tworzyły jednego wielkiego, monotonnego bloku, lecz cztery odrębne domy mieszkalne o różnych typologiach. Uliczki piesze między nimi prowadzą na plac wyniesiony na poziom pierwszego piętra.

Innym udanym zrealizowanym projektem jest główny plac Tallina – Rakvere, który stał się punktem centralnym i miejscem spotkań. Powstało wokół niego tętniące życiem centrum miasta. Projektując budynek mieszkalny Veskitammi architekci zastanawiali się, dlaczego ktoś chciałby mieszkać w domu wielorodzinnym na obrzeżach miasta. Założyli, że najlepszą odpowiedzią na oczekiwania przyszłych mieszkańców będzie typologia zbliżona do domu jednorodzinnego, gdzie przestrzeń wewnętrzna znajduje kontynuację na zewnątrz, a pokoje są bezpośrednio połączone z dziedzińcem.

Obecnie na obrzeżach Starego Miasta w Tallinie, przy ulicy Aia, powstaje nowy budynek wielorodzinny według ich projektu. Jego trójkątne formy i bryły przyciągnęły już uwagę. Celem pracowni w przypadku tej i innych realizacji jest zawarcie w projekcie jak najwięcej charakterystycznych elementów, które uczynią z przestrzeni architektonicznej i urbanistycznej miejsce zmienne i interesujące, nadadzą jej nową wartość.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Urmas Oja, redaktor „MAJA”
Zdjęcia: Archiwum AB Kosmos
Data publikacji: 6.06.2011 16:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!