Architektura
ARCHITEKTURA

Wschodzące gwiazdy architektury: A & A Arhitekti

  • Komentarze

A & A Arhitekti

Budynek biurowy nr 8 w kompleksie Business Park Sofia, Sofia, Bułgaria, realizacja: 2007

Fot: Archiwum A & A Arhitekti
  • A & A Arhitekti
  • A & A Arhitekti
  • A & A Arhitekti
  • A & A Arhitekti

Twórczość młodych architektów z sofijskiej pracowni A & A Arhitekti wyróżniają indywidualne cechy, charakterystyczne dla wszystkich ich projektów oraz nowoczesne i nowatorskie rozwiązania

A & A Arhitekti założyli w 2005 roku Assen Milev (33 lata) i Angel Zahariev (30 lat). Projektują budynki biurowe, mieszkalne, przemysłowe i handlowe, tworzą ekologicznie zrównoważone plany urbanistyczne, konsultują projekty wnętrz.

Realizacja jednego z ich najnowszych obiektów – budynku biurowego nr 5 w Business Park Sofia (największym tego typu przedsięwzięciu na Bałkanach i pierwszym w Bułgarii), przyniosła im nagrodę czytelników w krajowym konkursie Budynek Roku 2007. Wyróżnia się w nim osiągnięcia bułgarskich inwestorów, architektów i firm budowlanych.

Wielofunkcyjny biurowiec ma nie tylko współczesny, oryginalny wygląd, spełnia także międzynarodowy standard klasy A, co jest rzadkie, mimo że w ciągu minionych dwóch lat w Sofii wzniesiono wiele obiektów biurowych. Stylistycznie budynek różni się od sąsiednich. Złożoną kombinację prostych i wygiętych linii podkreślają i wzbogacają indywidualne elementy i detale. Przy ich opracowaniu projektanci zastosowali współczesną interpretację syntezy architektury, techniki i sztuki stosowanej. Dopełnieniem całości są elastyczne, modularnie kształtowane przestrzenie wewnętrzne, a także zastosowana niezawodna technika wymagana, by zaliczyć biurowiec do najwyższej klasy.

A & A Arhitekti starają się utrzymać silny związek między teorią a praktyką. Wyrazem tego jest poszukiwanie optymalnej równowagi między funkcjonalnymi, ekonomicznymi i ekologicznymi czynnikami projektu. Jednym z ich głównych celów jest indywidualne podejście do każdego tematu, dostosowanie do konkretnych wymogów, wytycznych i kontekstu środowiska. Od chwili powstania pracownia przygotowała kilka prestiżowych prac dla największych firm inwestycyjnych na lokalnym rynku. Obecnie architekci pracują nad drugim etapem Residential Park Sofia – jednym z największych zamkniętych osiedli mieszkaniowych w stolicy.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Gergana Dimitrova, redaktor „Stroitelstvo Gradat”
Zdjęcia: Archiwum A & A Arhitekti
Data publikacji: 7.06.2011 12:02
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.