archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: A & A Arhitekti

Twórczość młodych architektów z sofijskiej pracowni A & A Arhitekti wyróżniają indywidualne cechy, charakterystyczne dla wszystkich ich projektów oraz nowoczesne i nowatorskie rozwiązania

A & A Arhitekti

Budynek biurowy nr 8 w kompleksie Business Park Sofia, Sofia, Bułgaria, realizacja: 2007

Fot: Archiwum A & A Arhitekti

A & A Arhitekti założyli w 2005 roku Assen Milev (33 lata) i Angel Zahariev (30 lat). Projektują budynki biurowe, mieszkalne, przemysłowe i handlowe, tworzą ekologicznie zrównoważone plany urbanistyczne, konsultują projekty wnętrz.

Realizacja jednego z ich najnowszych obiektów – budynku biurowego nr 5 w Business Park Sofia (największym tego typu przedsięwzięciu na Bałkanach i pierwszym w Bułgarii), przyniosła im nagrodę czytelników w krajowym konkursie Budynek Roku 2007. Wyróżnia się w nim osiągnięcia bułgarskich inwestorów, architektów i firm budowlanych.

Wielofunkcyjny biurowiec ma nie tylko współczesny, oryginalny wygląd, spełnia także międzynarodowy standard klasy A, co jest rzadkie, mimo że w ciągu minionych dwóch lat w Sofii wzniesiono wiele obiektów biurowych. Stylistycznie budynek różni się od sąsiednich. Złożoną kombinację prostych i wygiętych linii podkreślają i wzbogacają indywidualne elementy i detale. Przy ich opracowaniu projektanci zastosowali współczesną interpretację syntezy architektury, techniki i sztuki stosowanej. Dopełnieniem całości są elastyczne, modularnie kształtowane przestrzenie wewnętrzne, a także zastosowana niezawodna technika wymagana, by zaliczyć biurowiec do najwyższej klasy.

A & A Arhitekti starają się utrzymać silny związek między teorią a praktyką. Wyrazem tego jest poszukiwanie optymalnej równowagi między funkcjonalnymi, ekonomicznymi i ekologicznymi czynnikami projektu. Jednym z ich głównych celów jest indywidualne podejście do każdego tematu, dostosowanie do konkretnych wymogów, wytycznych i kontekstu środowiska. Od chwili powstania pracownia przygotowała kilka prestiżowych prac dla największych firm inwestycyjnych na lokalnym rynku. Obecnie architekci pracują nad drugim etapem Residential Park Sofia – jednym z największych zamkniętych osiedli mieszkaniowych w stolicy.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Gergana Dimitrova, redaktor „Stroitelstvo Gradat”
Zdjęcia: Archiwum A & A Arhitekti
Data publikacji: 7.06.2011 12:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!