archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: HŠH architekti

Pod enigmatyczną nazwą HŠH architekti kryje się trzech młodych architektów: Peter Hájek, Tomáš Hradečny i Jan Šépka. To trio wybija się na najważniejszą czeską pracownię architektoniczną. Karierę zaczęli od licznych wygranych konkursów, w tym na rewaloryzację Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu

HSH architekti

Dom na Zboczu, Cernin, Czechy

Fot: Archiwum HŠH architekti

Swobodniejszy oddech na czeskiej scenie architektonicznej dał się zauważyć dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych, po długim okresie duszenia się za żelazną kurtyną. Starsze, aktywne jeszcze pokolenie architektów, często związane z dawnym podziemiem kulturalnym lub powracające z emigracji, musiało na nowo wprowadzić standardy edukacji architektonicznej, wykonawstwa i przepisów prawnych. Dopiero wówczas można było zorganizować pierwsze konkursy architektoniczne.  Najmłodsze pokolenie architektów, reprezentowane przez Petra Hájeka, Tomáša Hradečnego i Jana Šépkę, wykorzystało nową sytuację i bliski kontakt z dobrymi wykładowcami-architektami.

Pierwszy znaczący konkurs architektoniczny wygrali, gdy byli jeszcze studentami – dotyczył rewaloryzacji Górnego Rynku w Ołomuńcu (1995-2001), a wkrótce potem następny na projekt rewaloryzacji placu św. Jerzego na praskich Hradczanach (1997-2002). W obu wypadkach zastosowali koncepcję reprezentacyjnego salonu z historyczną posadzką, tworzącą kamienny kolaż i noszącą ślady wszystkich poprzednich okresów historycznych, na którą nałożono architektoniczną siatkę nowych obiektów uzupełnioną indywidualnie projektowanymi elementami małej architektury. Dostosowane do kontekstu, indywidualnie projektowane detale i skłonność do eksperymentowania stały się wizytówką architektów.

Pierwsze sukcesy dały impuls do założenia pracowni architektonicznej w 1998 roku. Status czołowego czeskiego biura potwierdził wygrany konkurs na rewaloryzację Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu (1998-2006). Projekt oparty został na idei podróży architektonicznej przez historię, z uwypukleniem poszczególnych eksponatów w ich kontekście, ale przy zachowaniu ścisłego rozdziału oryginalnej budowli i wbudowanej nowej konstrukcji drogi-dywanu dla zwiedzających.

Z kolei niewielka prywatna willa w Berouniu (2001-2004) pokazuje, jak architekci radzą sobie w przypadku braku kontekstu historycznego; dom zbudowany jest na prostej i bardzo abstrakcyjnej kartezjańskiej trójwymiarowej siatce pomieszczeń/funkcji.

Niedawno pracownia HŠH zyskała międzynarodowe uznanie w konkursie na Nową Bibliotekę Narodową w Pradze (2007), w którym otrzymała trzecią nagrodę za lustrzaną architekturę przypominającą obły, ogromny kamień. Członkowie zespołu zajmują się jednak nie tylko projektowaniem; od 2004 roku Hájek i Šépka prowadzą eksperymentalną pracownię na swym rodzimym wydziale architektury w Pradze, natomiast Hradečný jest członkiem zarządu Izby Architektów Czeskich.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Osamu Okamura
Zdjęcia: Archiwum HŠH architekti
Data publikacji: 6.06.2011 16:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!